Огромна заплаха надвисна над Европа, докладваха първи случаи на...

Африкански мушици внасят непознат за Стария континент вирус

Африкански мушици внасят непознат за Стария континент вирус. Европейският център за превенция и контрол на заболяванията предупреди почиващите, особено бременните жени, заради риск от заразяване с така наречения вирус OROV.

Той е подобен на Зика вируса, които през 2015 година предизвика епидемия и драстично увеличение на случаите на микроцефалия сред новородените бебета.

Лято 

На Стария континент OROV вирусът беше внесен за пръв път това лято. Деветнадесет са заразените с него. Вирусът е зоонозно заболяване, което се разпространява сред хората от заразени мушици и комари.

Първите случаи са докладвани в страните от Европейския съюз през юни и юли. Заболели са 12 души  в Испания, пет в Италия и два в Германия. Всички те са свързани със скорошни пътувания до Куба и Бразилия, се казва в изявление на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията. 

Рискът от инфекция с OROV вирус се увеличава за тези, които посещават силно засегнати райони, особено в северните щати на Бразилия или региона на Амазонка, както и тези, които не вземат адекватни лични предпазни мерки, предупреждават от институцията.

Бебета 

Вирусът OROV може да причини треска, главоболие, гадене, повръщане и болки в мускулите и ставите. Особено опасен е за бременни жени. Това може да доведе до спонтанен аборт, проблеми в развитието и деформации на плода, каза ECDC, като добави, че  това "все още се разследва".

Бразилското здравно министерство алармира, че през юли четири бебета се се родили с микроцефалия, като майките им са били заразени с вируса.

През 2015 и 2016 година в Бразилия бяха регистрирани повече от 3500 случая на микроцефалия при бебета заради Зика вируса, съобщава Science. Вирусът Зика, който се предава и чрез комари, също е известно, че причинява вродени деформации, включително микроцефалия.

Няма ваксина или лекарства срещу вируса OROV. Макар болестта рядко е фатална, Бразилия наскоро съобщи за първите два смъртни случая в света от вируса и двете жени на 20 години.

От януари насам са докладвани над 8000 случая в Южна Америка, Централна Америка и Карибите, с докладвани огнища в Бразилия, Боливия, Колумбия, Перу и Куба.