Омбудсманът с горещ коментар за болничните на българите
Доц. д-р Диана Ковачева призова също така дебата за съкратеното съдебно производство да не се политизира
"Отказът от изплащане на първите три дни от болничните би засегнало конституционните права на гражданите", заяви в Сутрешния блок на БНТ омбусманът доц. д-р Диана Ковачева.
Тя призова също така дебата за съкратеното съдебно производство да не се политизира. Ковачева замина за Босилеград, Сърбия, където ще бъде отворена приемна за българската общност.
Омбудсманът не смята, че трябва да се стига до там да не се плащат първите три дни от болничните.
"По този начин се засягат техни конституционни права. Работниците и служителите плащат своите осигуровки, внасят ги в НОИ, а накрая се оказва, че тогава, когато са осигурени за различни социални рискове, те на практика не могат да получат обезщетението, което замества загубените работни дни", обясни тя.
Ковачева каза, че не вижда по какъв начин неплащането на болничните ще ограничи издаването на фалшиви болнични. Тя допълни, че в първите дни от болничните по принцип има нужда от най-голяма подкрепа за болните.
"Когато има фалшиви болнични всички са ощетени - държавата, самите работещи и работодатели. За това трябва да се търси решение, но то не бива да е за сметка на правата на хората, които работят, защото те наистина заслужават да бъдат обезщетени", каза още доктор Ковачева.
По темата със съкратеното съдебно производство омбудсманът каза, че за нея най-добрият вариант е то да се премахне за много ограничен кръг престъпления:
"Става въпрос за умишлените убийства, които шокират със своята жестокост, извършени са по особено мъчителен за жертвата начин и се наказват с най-тежките наказания, каквито са доживотен затвор без право на замяна и доживотен затвор."
Ковачева призова дебата да не се политизира и да не се прибързва.
"Наистина съкратеното съдебно следствие е полезен институт, то не бива да се премахва изцяло в никакъв случай, защото в противен случай ще се върнем към ситуацията, в която бавното правосъдие е доминиращо и хората ще започнат да се оплакват от това, че делата им се влачат с години. Ние сме били в тази ситуация преди", добави още тя.
За условното предсрочно освобождаване Ковачева каза, че в подобна ситуация трябва да се преценява освен дали се е поправил извършителят, дали е бил и достатъчно наказан.
"Все пак е важно да напомним, че трябва да се пази авторитетът и независимостта на съда, защото това е най-важната гаранция за справедливост", допълни още тя.
Доктор Ковачева сподели, че в институцията на омбудсмана продължава да получават много оплаквания от "Топлофикация - София".
"Гражданите могат да продължават да се обръщат към омбудсмана по този случай. Оплакванията срещу "Топлофикация" наистина са много и ние вземаме предвид всеки случай."
Доктор Диана Ковачева заминава за Босилеград, където ще бъде открита приемна за българската общност.
"В тези малки общини, в които има българско мнозинство, то се нуждае от допълнителна подкрепа от държавата и в случая Министерство на въшните работи предоставя такава подкрепа чрез проект за 12 общини."
Като проблем на българската общност там тя посочи това, че те нямат право на предучилищно образование на български език.