Опасните отпадъци: Какво трябва да знаем?

Има определени отпадъци от нашия бит, които трудно могат да бъдат рециклирани

За да сме в крак със зелените тенденции, ние трябва да се ограмотяваме за това какво вреди на околната среда и как можем да намалим драстично употребата на тези материали и отпадъци, които представляват опасност.

Ето защо е важно да знаем, че все пак има определени отпадъци от нашия бит, които трудно могат да бъдат рециклирани. Но трудно в този случай не означава невъзможно, защото във всяка държава от ЕС има конкретна фирма за опасни отпадъци, чиято дейност е голяма услуга на обществото.

Кои отпадъци са опасни и защо?

Опасните отпадъци съдържат в различни количества токсични или опасни елементи, които представляват риск за човешкото здраве и околната среда. Именно заради това управлението на подобни отпадъци е обект на конкретни и специфични разпоредби.

Регулирането на действията спрямо опасността на даден отпадък се развива значително през последните години чрез действия на Европейската комисия и нейните държави-членки, които се стремят да предотвратят рисковете за населението и околната среда.

Батерии

Това е консуматив, който всяко домакинство използва.

Батериите и акумулаторите, които задвижват нашите автомобили, съдържат вещества, представляващи риск за здравето и околната среда. В зависимост от моделите с никел, в клетките и батериите откриваме литий, цинк, желязо, живак и др. Добивът на тези метали е особено вреден за околната среда.

Ако тези материали бъдат рециклирани неправилно, те отделят химичните съединения, които ги съставляват и могат да нанесат сериозни щети. Това ще замърси земята и водата за доста години. От съществено значение е да изхвърлим батериите в края на живота им в предвидените за тази цел контейнери. След това те могат да бъдат събрани и рециклирани във фирми, чиято дейност е съобразена с указите за безопасност.

Тонер касети с мастило

Всеки офис използва ежедневно тонери с мастило. Много хора, които вече работят от вкъщи, също разполагат с този консуматив, за да захранват принтерите и скенерите, с които извършват ежедневните си работни дейности. Важно е да знаем, че касета с тонер мастило, дори и празна, съдържа прах от тонера, съставен основно от пластмасови частици, смола и метали.

Това са молекули, които са вредни за здравето. По-специално, те могат да причинят силно дразнене на очите, гърлото и носа, ако бъдат вдишани. Следователно тонерите трябва да се събират и подлагат на подходящо третиране, тъй като са опасни отпадъци.

Електрическо и електронно оборудване

Това са отново вещи, с които разполага всеки от нас. А когато някоя от посочените вещи се повреди, съвсем логично бързаме да я заменим с нова и работеща. А какво правим с излязлото от употреба електрическо и електронно оборудване? Компютри, клавиатури, малки и големи домакински уреди, мобилни телефони и дори климатици - това оборудване съдържа много замърсяващи компоненти, които са вредни за околната среда.

Затова е необходимо да се осигури сортиране и събиране, за да могат да се рециклират материалите им, а не да се намират в природата. Тук отново е добре да потърсим помощ от специализирани фирми, които обработват опасните материали съгласно указите за безопасност.
 

Къде да си изхвърля фасовете?

 

Всички знаем, че пушенето вреди сериозно на здравето. Но замисляме ли се как се отразяват милионите фасове, които се изхвърлят ежедневно и то на нерегламентирани места? Цигарените фасове съдържат много вещества, които са токсични за здравето и околната среда. Те много често замърсяват повърхностните и подземните води, когато бъдат изхвърлени в природата.

Съществуват решения за рециклиране. Те се състоят в почистване на фасовете от цигари, които ни заобикалят в парковете, по пейките, общо взето навсякъде около нас, след това превръщането им в пластмаса и накрая в различни предмети (поставки за моливи, пепелници и др.).

Ето една идея! Почистете междублоковото пространство от фасове, а събраните изпратете във фирма за рециклиране на опасни отпадъци. Така ще направите алеята пред блока приятна за вас и околните, а и ще подпомогнете природата.

Минерални масла, силно замърсяващи околната среда

Разливането на използваните минерални масла излага на риск флората и фауната. Те са силно токсичен източник. Използваните масла са мастни вещества, които са станали негодни за употребата, за която са били първоначално предназначени. Някои масла в края на експлоатационния си живот, като отработено масло например, се считат за опасен отпадък и подлежат на специфични разпоредби. Хранителните масла не се класифицират като опасни отпадъци.

Опасности от разтворители, бои и обработено дърво

Боите и разтворителите се използват често, независимо дали за лична употреба, или професионална. На екологично ниво боите и разтворителите допринасят за разграждането на озоновия слой и замърсяването на почвата, водата и подземните води. Поради това трябва да се внимава, когато се изхвърлят, като се съхраняват отделно от другите отпадъци, в плътно затворени контейнери.

Има 2 вида обработена дървесина: дървесина клас B (слабо обработена и безвредна) от врати, мебели, прозорци и др., и дървесина от клас C (обработена и опасна) от железопътни връзки, телефонни стълбове и др. Дървесината от клас B е възстановима. Дървесината от клас С носи рискове от емисии на замърсяващи летливи органични съединения. Третирането на тази дървесина, когато вече е негодна за употреба, също трябва да се случва в професионална среда.

Азбестови отпадъци - риск за здравето

Азбестът е естествен минерален изолационен материал, чиято употреба е забранена в много държави от 90-те години на 20.век. Когато се разпаднат, азбестовите влакна причиняват сериозни рискове за здравето и заболявания като рак на белия дроб. Някои сгради, построени преди забраната му, все още съдържат азбест. Азбестовите отпадъци идват главно от обекти за обновяване, рехабилитация и разрушаване.

Преди всяка работна операция трябва да се извърши изследване за азбест от сертифициран диагностик. На строителните площадки е наложително азбестовите отпадъци да бъдат взети и събрани от оператор за отстраняване на азбест. Неговото третиране при процес на рециклиране също налага съдействие от фирма за обработка на опасни отпадъци.

Често задавани въпроси

Кои отпадъци са опасни?

Какво се прави с излязлото от употреба електрическо и електронно оборудване?

Кои фирми имат право да събират и преработват опасните

отпадъци?

Само фирми, сертифицирани за събиране и преработка на опасни отпадъци съгласно българското и европейското законодателство, имат право да извършват тази дейност. Такава фирма у нас например е Норд Опасни отпадъци ЕООД.