От 1 януари: Цакат ни с нова такса в магазини, а спасение няма!
Пластмасовите кутийки, в които хипермаркетите ни продават готова храна, поскъпват - така ще е до 2027 година
От Нова година пластмасовите кутийки, в които хипермаркетите ни продават готова храна, поскъпват. Те ще се тарифират вече по 25 стотинки.
Лошата новина е, че всяка година цената на съдовете за еднократна употреба ще се вдига с по 5 стотинки, докато през 2027 година цената им достигне минимум 45 стотинки. Това е неизбежно, тъй като е продиктувано от от транспонирането на европейска директива в българското законодателство, която има за цел да намали употребата на някои вредни за околната среда пластмаси.
Това обясни Габриела Руменова, основател на онлайн платформата „Ние, потребителите“. Тя коментира, че клиентите нямат никакъв полезен ход да си спестят разхода, тъй като не им се предлагат никакви алтернативи. От хигиенни съображения, търговските обекти не разрешават потребителите да си носят от къщи кутии, в които да им се сложи желаната готова храна.
Руменова посочи, че след приемането на директива и имплементирането и в националните законодателства такива практики вече са наложени в редица страни по света, не само европейски.
„В България няма такава практика няма. Съгласно влязлата в сила от началото на тази година наредба, с която тази директива бе транспонирана в нашето законодателство, всички кутийки струват по 20 ст. Така стигаме до въпроса искаме ли реално да ограничим употребата на някои вредни пластмаси и не е ли нелоялна практика да се задължават потребителите да купуват тези кутии, въпреки че директивата предвижда търговците да осигурят достъпни за потребителите алтернативи“, каза тя в сутрешния блок на България Он Ер.
Руменова даде пример с Италия, където след указ на президента се стига до промени в национален закон, които позволяват на клиентите да използват собствените си контейнери.
За да се изпълни целта на директивата, а именно – ограничаване употребата на вредната за околната среда пластмаса, както и да бъдат защитени икономическите интереси на потребителите, като заимства от примера на Италия, Габриела Руменова е изпратила писмо до президента Румен Радев, до министъра на околната среда и водите Юлиан Попов, до икономическия министър Богдан Богданов и до омбудсмана проф. Диана Ковачева с молба, ако е необходимо да се предприемат действия, свързани с инициирането на законодателни промени, или да се проведе необходимият диалог със заинтересованите страни, но този казус да намери своето решение.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук