От Камарата на частните съдебни изпълнители с предложение за длъжниците и облекчения
КЧСИ предлага също разсрочване и доброволно погасяване на дългове без съдебна процедура в подкрепа на хората и бизнеса
От Камарата на частните съдебни изпълнители предлагат за два месеца след отмяната на извънредното положение да продължи действието на някои облекчения спрямо длъжниците, въведени със Закона за извънредното положение
КЧСИ предлага също разсрочване и доброволно погасяване на дългове без съдебна процедура в подкрепа на хората и бизнеса
Камарата на ЧСИ предлага след отмяната на извънредното положение да не отпаднат всички забрани за принудителни действия, а за период от два месеца да продължат да действат следните ограничения спрямо длъжници - физически лица: да не се извършват описи на движими вещи тяхна собственост и да не са налагат запори на банковите им сметки.
„Тези действия са най-масови, от една страна, те са предпоставка за разпространение на вируса, тъй като при запорите длъжниците се принуждават да обикалят банки, институции и кантори с оглед доказване на несеквестируемост, като се отразяват неблагоприятно и на психическото здраве на хората. От друга страна, изключително силно навлизат във имуществената сфера на гражданите.
Предвид че останалите изпълнителни способи ще са възможни смятаме, че това е разумен компромис между правото на кредиторите да получат изпълнение на съдебното решение, с това да се пази здравето и финансовата стабилност на длъжниците”, заяви председателят на камарата Георги Дичев.
Друга група предложения са свързани с намаляване последиците от предстоящата икономическа криза и затрупването на съдилищата с граждански, търговски и заповедни производства, каквото наблюдавахме след 2009г.
Да се даде възможност за доброволно и разсрочено погасяване на задълженията от страна на гражданите и бизнеса без съдебна намеса, да се извършват доброволни продажби на имущество на публичен търг без да е издаден изпълнителен лист, да се даде възможност купувачите да закупуват имоти на публична продан по ГПК с кредит от банка, за да има реално наддаване и по-справедливи цени.
Предложението за справяне с проблема с малките дългове, при съдебното събиране на които се стига до драстичното им увеличаване, чрез въвеждане на процедура за доброволното им погасяване е от миналата година, но в сегашната ситуация може да изиграе изключително важна роля не само за малките вземания.
Ще се намалят една голяма част от бъдещите съдебни производства, като същевременно ще се спестят значителни разходи на гражданите и бизнеса, ще им даде възможност да погасяват задълженията си доброволно, на части, в неопределен срок, и то без да заплащат нищо за процедурата. При нея длъжниците са максимално защитени, липсва каквато и да било принуда и психически тормоз, като могат по всяко време да я прекратят с едно писмено изявление, че оспорват задължението.
Доброволните продажби на имущество на публичен търг ще позволят на гражданите и бизнеса бързо да получат така необходимите им средства без да чакат месеци и години да бъдат осъдени от кредиторите си и в крайна сметка да загубят значителна стойност от имуществото си, която ще покрие натрупаните лихви, съдебни и изпълнителни разноски.
Готови сме да представим и конкретните текстове по отношение на всички горепосочени мерки, които според нас са задължителни, за да се облекчат последиците от пандемията и икономическата криза за гражданите, бизнеса и съдилищата.
Това са вторите наши предложения, след като още на 15 март отправихме публичен призив за периода на извънредното положение де се спрат публичните продани и въводите във владение, описите на имущество на физически лица, както и да не се налагат нови запори на банкови сметки на физически лица, на трудови възнаграждения и пенсии.
Благодарение на своевременната реакция на министъра на правосъдието те бяха включени в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение.