Отчаяние за бъдещето налегна българите

Песимизмът за парите в домакинствата е по-голям от кризата през 2008-2009 г.

Тежко отчаяние налегна българите. През месец април нараства песимизмът в оценките и очакванията на хората в страната в сравнение със ситуацията през януари, показва анкета на Националния статистически институт, пише "Труд". 

Показателят за доверието на потребителите се понижава както в градовете, така и в селата. Но негативните настроения на хората в селата са по-големи.

Доверието на потребителите се определя на база набор от въпроси, като хората дават оценки за финансовото състояние на домакинствата си, за икономиката на страната, за инфлацията и безработицата, за възможностите да спестяват пари и да купуват стоки за дълготрайна употреба.

По някои от тези показатели настроенията на хората сега са по-негативни дори спрямо периода на световната финансова криза през 2008-2009 г., когато много фирми фалираха и хиляди българи останаха без работа.

Мненията на хората за развитието на общата икономическа ситуация в страната през последните 12 месеца, както и очакванията им за следващите 12 месеца са по-песимистични спрямо ситуацията през януари.

Но настроенията на хората не просто се влошават. Мненията за икономическата ситуация през последната една година и окачванията за следващата година са изключително негативни, като е регистрирано най-голямото отчаяние за последните повече от 20 години, през които от НСИ правят изследването.

Дори по време на световната финансова криза през 2008-2009 г. българите са имали по-висока оценка за икономиката на страната, отколкото сега. Тези негативни настроения не са породени от войната - те ясно личат още в анкетата през януари, а след началото на войната в Украйна просто се задълбочават. Оказва се, че дори и преди войната мненията на хората в страната са започнали да се влошават.

Това се потвърждава и от оценките и очакванията на хората за финансовото състояние на техните домакинства. След юли миналата година започва рязко влошаване на оценките на хората за финансовото състояние на семействата им през последните 12 месеца, както и очакванията им за домакинските бюджети през следващите 12 месеца. Тази негативна тенденция продължава през януари 2022 г., а след започването на войната се задълбочава.

Хората считат, че през последните 12 месеца има голямо покачване на цените. Същевременно и инфлационните им очаквания за следващите 12 месеца се засилват. Това е сред основните причини да нараства отчаянието на хората по отношение на финансовото състояние на домакинските им бюджети.

Същевременно от правителството на Кирил Петков не предприемат никакви мерки за овладяване на инфлацията. Компенсации за фирмите заради скъпия ток за месец май от правителството обещаха да има след заплахата от протести, но още не се знае какви ще бъдат.

Превозвачите излизат на протест, защото за тях няма предвидени никакви компенсации, а министърът на финансите Асен Василев засега е против предложението на синдикатите за увеличение на минималната заплата на 760 лв. от 1 юли с актуализацията на бюджета.

 

 

Повечето нямат пари за ремонти

Не е време за спестяване

Настоящата икономическа ситуация в страната продължава да се оценява от по-голямата част от хората като неблагоприятна за спестяване. По отношение на възможностите за спестяване мненията на хората са толкова негативни, колкото в началото на пандемията, когато всичко беше затворено като мярка срещу разпространението на Covid-19.

Негативна е и нагласата на хората по отношение на извършването на разходи за покупка на предмети за дълготрайна употреба, както и за “подобрения в дома” през следващите 12 месеца. Повечето хора нямат намерение да правят големи разходи за ремонти у дома или за покупка на стоки за дълготрайна употреба не защото не искат, а защото нямат финансови възможности.