Пак фалит: Една от най-големите и модерни оранжерии у нас се продава за... СНИМКИ
В имота са включени два парцела с обща площ от близо 50 дка, както и някои елементи от оборудването като котел на твърдо гориво, бункер за пелети с ел. управление, колектор и др
Един от най-скъпите имоти, които в момента се продава от частен съдебен изпълнител в България, е земя от 50 декара в Пловдивско, върху която има изградени 15 декара оранжерии, съобщава TrafficNews.bg.
Става дума за крупен имот, собственост на "Интер ко инвест" ЕООД и „ЕВРОЕКОПРОДУКТ - МВ“ ООД, разположен в землището на село Градина, местост "Летището". Това е втори опит за продажбата му.
Първият търг, който се проведе в началото на година, предлагаше имота с първоначална цена от 3,5 милиона лева без ДДС, но потенциален купувач не се намери. Сега цената, от която ще започне наддаването за имота, е с над половин милион лева по-евтина - 2,9 млн. лева.
В търга са включени два парцела с обща площ от близо 50 дка, както и някои елементи от оборудването като котел на твърдо гориво, бункер за пелети с ел. управление, колектор и др.
Остъклената оранжерия за плодове и зеленчуци е изградена върху 15 дка през 2013 година, като инвестиционното намерение е предвиждало там да се отглеждат предимно домати и краставици.
Отделно има изградена и База за селскостопанска продукция, която включва административна част, манипулационна и котелно, огради и площадкови мрежи и съоръжения и сондажен кладенец. Останалата земя представлява ниви.
Причината за продажбата е необслужвана ипотека от собствениците - "Интер ко инвест" на земеделеца и животновъд Златко Георгиев и строителната фирма "ЕВРОЕКОПРОДУКТ - МВ" на съдружниците Кирил Владимиров и Христо Младенов. Втората фирма пък е участвала в няколко обществени поръчки в различни общини в България.
Въпреки тази си дейност, заедно с фирмата на Георгиев двете дружества са решили да вложат средства в изграждане на оранжерии. Има данни, че "Интер ко инвест" е спечелила европейско финансиране на изграждане на оранжерия, но няма информация дали сумите по него за изплатени.
През последните години много земеделски производители фалираха заради скъпите цени на газа, тока и твърдите горива.
В края на пандемията оранжерийните домати и краставици поскъпнаха драстично, което наложи внос отвън. Собственици на такъв бизнес тогава заявиха, че работят на загуба и че вероятно ще прекратят дейност.
Вероятно и тук сред причините, имотът да бъде отнет от ЧСИ заради дългове, е именно колапсът в бранша на оранжерийните производители. Търгът за имота ще бъде отворен до 26 юли, а ден по-късно ще бъдат отворени офертите на потенциални купувачи.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук