Пандемията удари цяло бг село, десетки останаха без работа
Заради извънредното положение някои от секторите на икономиката спряха дейността си
80 човека в кюстендилското село Соволяно останаха без работа, след като заради въведеното извънредно положение някои от секторите на икономиката спряха дейността си. Това предаде струма.бг.
„Това са хора, работещи в почивния дом, кафенета, ресторанти, шофьори на автобуси, строителни фирми”, информира кметът на населеното място Пламен Илиев. „Почти без работа вече са и горските работници”, добави още той.
„Дори и на борсата, въпросът е колко ще получават, на колко са били осигурявани… Може ли шофьор на автобус да бъде осигуряван на 520 лева, колко ще получи сега – 370 лева. Имат заем 300 лева, съпругата му е в болнични, как ще живеят, а са младо семейство?“, притеснен е управникът.
В населеното място от Социалния патронаж са подпомогнати повече от 10 човека, всички по програма „Топъл обяд“, двама от тях са социално слаби, определени от БЧК.
„Седим си у нас, ходим по градината. Мъчно ми е, че децата не идват, ама спазват карантината. От два месеца не съм виждала никого. Имам си съпруг, не съм сама, компания си правим, но не е лесно”, споделя и Красимира Кадифкина.
„Всеки се пази, всеки си седи вкъщи и гледа да е на разстояние. Малко е некомфортно, защото сме все затворени. Минава денят, копая градината, разхождам кучето”, казва пък от своя страна Лиляна Атанасова.
Кметът на Соволяно изрази загриженост и за предстоящата черешова кампания, около която няма никаква информация, както и от това, че е сезонът, в който има за чистене речни корита, паркове, улици.
„С всеки изминал ден все по-трудно става. Хората започнаха да се депресират, стресират, все още се пазят и са по домовете, повече имам проблем с младите, по-точно с учениците, но и с тях ще се справя. Носят маски и се пазят, макар в началото трудно да привикнаха.
Всеки ден проверявам наличността на хранителни продукти в магазините, дали се спазват правилата, дали магазинерите имат нужда от нещо, какво хората желаят – и така денят станал 14 часа работен. Ежедневно биват дезинфекцирани сутрин и вечер центърът, автобусни спирки, медицински център, така хората са по-спокойни”, сподели още кметът на село Соволяно.
Броят на регистрираните безработни в дирекция “Бюро по труда” в Кюстендил в края на месец март е 2577 души, като равнището на безработицата е 9,7 процента, съобщиха от дирекцията. Това са със 154 човека повече в сравнение с месец февруари. За община Кюстендил на борсата са регистрирани 2457 души, а за останалите две общини към дирекцията Невестино и Трекляно – съответно 86 и 34 души.
Броят на новорегистрираните през март безработни в дирекцията е 315 души. Заявените на трудовата борса работни места са били 53. На работа през март са постъпили общо 153-ма безработни, отчитат още от дирекцията.
Между 5 и 6 фирми и дружества пък са връчили през месец април предизвестия на над 150 работници и служители, които неизбежно отиват на борсата, коментират трудови експерти.
До Инспекцията по труда в Кюстендил пък са подадени сигнали, че има фирми, в които работници са регистрирани на борсата, за да получат обезщетение от там като безработни, но продължават да работят във фирмата с устна уговорка с работодателя си. От инспекцията ще започнат проверки.
Сигналите, разбира се, са анонимни. Звънят и ги подават колеги от същите фирми, които обаче не са по тази схема – хем на борсата, хем в цеха. С две възнаграждения, а и работодателят взема по новата икономическа мярка 60/40.