Парадоксът Петър Димков: Лечителят, променил живота на всеки, до когото се докосва
Съвременните открития на квантовата медицина са научни доказателства на ”простичките Димкови правила”
Мислейки за Петър Димков, пред мен винаги изниква един голям въпрос - как е успял този така фин и крехък на вид човек да съвмести в себе си толкова високи постижения в такива висинни сфери на идеала?! Родолюбец и философ, лечител и воин, будител и строител на съвременна България - една наистина парадоксална личност!
Да, парадоксите го съпровождат от най-ранни години. Роден и отрасъл в истинско възрожденско българско семейство (баща свещеник и майка народна лечителка), той попада в тежката атмосфера на Кадетското, а по-късно и на Военното училище в Санкт Петербург (1902 - 1909 г.).
Но в същото време в Русия шестват идеалите на Лев Николаевич Толстой, създават се приятелските кръгове на Рьорих, Бердяев, Булгаков и мн. др. светли умове. Тази атмосфера така силно привлича младия Димков, че той завършва успоредно и курсове по хомеопатия, йога, източна медицина и философия. Прегръщайки идеалите на Толстой, успява да убеди военното ръководство да предоставят в стола на училището и вегетарианска храна.
Следват нови парадокси:
♦ Отличникът на Военното училище отказва спокойна и добре платена служба в Русия и завръщайки се в България, макар и с тежък здравословен проблем (мускулен ревматизъм), се втурва с устрем във всички войни.
♦ Неколкократно раняван смъртоносно, със сериозни болки от дископатии, кръвоизливи, малария, той е винаги начело на атаките, но стреля, както се казва, ”по сватбарски” (не по хората, а във въздуха).
♦ Награждаван с всички най-високи отличия за храброст и войнска доблест, той се радва най-много на любовта и уважението на войниците си, които лекувал успешно от тиф, холера, чума и малария.
♦ Върнал войниците от ротата си живи и здрави от фронтовете, без да даде възможност никой да разбере за неговите заболявания и болки.
♦ Лекуван по всички правила на медицината - лекарства, минерални бани, физиотерапия, през 1929 г. той пише до д-р Кирил Йорданов - най-известният радетел на природолечението: Всички тези болести, закърпвани с безброй лекарства, ме направиха крайно нервен и се отразиха зле на паметта и зрението ми, косата ми после опада, а краката и ръцете ми бяха винаги ледени. През 1927 г. търпението ми почна да изчезва, вярата ми в лекарствената мощ на медицината се замени с отчаяние и с желание да туря край на своето жалко съществувание
Представете си какво е състоянието на храбрия воин и самоотвержен лечител в това време. Тогава му попадат по ”Божия милост”, както той пише, книгите: ”Лекуване с вода” на С. Кнайп, ”Нова лечебна наука” от Луи Куне и др. Нарича ги ”Божие откровение за мен” и ги приема като отговор на молитвите си. Обогатява наученото със собствения си опит и за по-малко от година чрез създадена вече негова система, пише:
Ето какво постигнах, лекувайки се по природолечебния метод:
♦ От мускулния и ставен ревматизъм не остана помен;
♦ Възпалението на венците и зъбният камък изчезнаха;
♦ От хемороидите, ишиаса, болките в кръста, маларията, катара в стомаха и червата, лошия дъх и от слабостта на повреденото от ревматизма сърце помен не остана.
♦ След като пречистих с бани и храна кръвта си, разширени вени не чувствам и от 01.09.1927 г. гумен чорап не нося;
♦ Нервността ме остави, ръцете и краката се затоплиха, паметта и зрението се засилиха и стомахът ми е редовен, косата, която бе почти окапала, отново се засили.
Същите резултати постигнах и при лекуване на жена ми и детето ми. Приятелите ми се излекуваха по същия метод от тежки болести. София, януари, 1933 г.
От този момент (1929 г.) Петър Димков става Лечителят Будител и Воинът - Строител на съвременна България
Като военен комендант в много български градове той използва невероятния си организационен талант и способността си да ентусиазира хората за истинско съзидание.
♦ В Карлово спасява къщата на Левски - предотвратява събарянето и способства за възстановяването й.
♦ В Свищов изгражда военния и градския водопровод.
♦ В Стара Загора спасява Аязмото - символ на града, и участва в създаването на Операта.
Връх на съзидателната му и патриотична дейност е Варна (1934 до 1936 г.):
♦ Създава Парк-мавзолея ”Владислав Варненчик”.
♦ Построява паметник-портал при Осми приморски полк.
♦ Започва реставрацията на Аспаруховия вал върху площ от 1000 дка. Засаждат се над 2000 фиданки, оформя се пиедестал с 12 ритуални стъпала и мраморна площадка и бюст на кан Аспарух. Издига се и статуя на аспаруховия воин в средата на вала (4,4 м).
♦ Спомага за разкриването на Римските терми и планира поставянето на още един паметник на Аспарух върху тях. По сведения на големия археолог Карел Шкорпил там се е намирала резиденцията на кан Аспарух, където той е подписал договора с Константин Погонат, с който византиецът признава най-после съществуването на Дунавска България на тази територия със столица Варна!
Енигматичната личност на Петър Димков магнетизирала хората и всички варненци участвали с труд и средства в патриотичните му дела. В Комисията под негово председателство участват още Карел Шкорпил - директор на Археологическия музей, кметът Мустаков, полският и чехският консули, военни началници, свещеници, учители.
Без да чака разрешение от правителството, Димков изпраща писма до министър-председателя на Полша, до папата и до турското правителство, в които обосновава необходимостта от създаване на парк-музея ”Владислав Варненчик” на самото историческо място. Събраните средства мотивират обществеността на града за всеотдаен и безвъзмезден труд, но създават и сериозни проблеми на полк. Димков с Двореца и правителството.
В този проект Хитлер вижда ”нов славянски заговор” и Петър Димков е преместен внезапно в Сливен
Междувременно е станал основоположник и създател и на Варненската филхармония - неин почетен председател и вдъхновител на музикалните празненства ”Варненско лято”.
Заедно с д-р Кирил Йорданов издавaт сп. ”Природен лекар” и ”Наръчник по природолекуване и живеене” в 4 части, 124 картини - съставител Петър Димков и редактор К. Йорданов.
За цялостното му добротворчество и сърцатост цяла Варна го изпраща със сълзи на гарата при заминаването му - невиждан прецедент в историята на града!
Работниците, начело с Комисията, отказват да работят и заплашеното с международен скандал правителство връща тихомълком полк. Димков обратно в града, за да се довърши Мавзолеят.
Но... ”парадоксът Димков” отново заработва и той поставя условие държавата да отпусне достатъчно средства за довършването на Парк-мавзолея и на Аспаруховия вал. Правителството изпълнява само първото си обещание, а Аспаруховият вал отново е оставен в забвение, а и до днес е толкова занемарен и пустеещ.
На откриването на парк-мавзолея ”Владислав Варненчик” цар Борис III в тържественото си слово ”случайно” забравя да спомене името на полк. Петър Димков сред инициаторите и създателите.
В замяна на това той е награден от полското правителство с най-високото отличие - ”Полония реститута”, и с любовта и благодарността на варненци!
Веднага след тържествата Димков е върнат обратно в Сливен, а няколко месеца по-късно преждевременно пенсиониран, за да не достигне полагащото му се генералско звание.
Всичко това обаче му дава възможност, завръщайки се в София, да се отдаде напълно на лечителската си и философска дейност, обосноваваща връзката между мисълта, ценностната ни система, начина на живот и физическото ни здраве. Неговият основен труд ”Българска народна медицина” претърпява четири допълнени издания преди 9.IX.1944 г., всяко обогатявано вече и с идеите и знанията на богомилите, и на Учителя Петър Дънов, чийто деен ученик и съратник става Петър Димков още през 1933 г.
След Девети септември следват нови парадокси за републиканеца Петър Димков
Арестуван многократно, с пълна забрана да лекува и издава книгите си, царският офицер е подложен на системни гонения и тормоз и отново спасяван от благодарни пациенти и близките им. През 1972 г. го тровят със стрихнин, но пак Божията ръка го връща към живота в отговор на молитвите на близките и пациентите му.
Излекувал напълно безвъзмездно хиляди, обявени за ”тежки и безнадеждни случаи” от официалната медицина, той бива обвиняван в шарлатанство и невежество!
Едва след 1975 г. след изцелението на ген. Иван Михайлов от рак, на Леонид Брежнев и Людмила Живкова, изчезват надписите от къщата, че лечителят не приема
Изчезват и официалните милиционерски постове. Негласно му е разрешено да лекува. Властта започва да се ползва активно от услугите му! Точно 40 г. след последното издание на ”Народна медицина”, с категоричното застъпничество на Л. Живкова и Ив. Михайлов, през 1977 г. преиздават трите тома в ограничен тираж.
Опашките за тях са огромни - истински показател за народното доверие, уважение и любов! Наричат го Народния лечител. ”Народната” власт, в лицето на някои закостенели ”учени”, отново прави опити да го задушава - оставят го без ученици!
Всички, до които се е докоснала ръката на Петър Димков, съществено са променили живота си:
- дъщерята на най-дългогодишния диктатор на България се превръща в знаменосец на българската култура. Организира детски асамблеи, става важен радетел за Единението на Света в името на Мира, Красотата и Любовта;
- самият ген. Иван Михайлов става вегетарианец и радетел на идеите за добротворство и природосъобразен начин на живот;
- проф. Огнян Герджиков от неговорещо 5-годишно момче се превръща в преподавател по право в СУ ”Климент Охридски”;
- малкото отчаяно момиченце-джудже Живка Ганчева се превръща в блестяща актриса, най-добрият изпълнител на Малкия принц.
Неизброими са примерите на известни учени, артисти и музиканти, дължащи здравето, следователно и успеха си, на Петър Димков, че сега много от тях с удоволствие и благодарност участваха в юбилейния концерт по случай 130 години от рождението му.
Преглеждайки публикациите за съвременните открития на квантовата медицина, установявам, че всички те са само научни доказателства на ”простичките Димкови правила”:
”Песента лекува! Усмивката лекува! Добротворството лекува! Правата и светла мисъл е основната база за доброто ни здраве!”.
Христина БЪРЗАНОВА,
Председател на Национален комитет "Свети Иван Рилски"