Парче от тавана пада върху леглото на Батенберг
Фондация „Ценности“ на Антонина Стоянова представя изложба с непознати снимки и факти за княза
Когато на 29 април 1879 г. митрополит Климент (писателят Васил Друмев) предлага пред първото Велико народно събрание в Търново принц Александър фон Батенберг за български княз, кандидатурата се приема с ръкопляскания и възторжени викове.
Духовникът се аргументира: „Той е внук на царя освободител и негов кръщелник. Също така племенник на руската императрица. Освен това като офицер е доказал любовта си към българския народ – рискувал е живота си за нашата свобода в Руско-турската война“.
Два месеца по-късно 22-годишният Александър потегля към неизвестността в България. На 9 юли 1879 г. полага клетва пред Народното събрание в Търново, а на 13 юли в София поема управлението на България. Освен, че е първият български владетел от Третото българско царство, той въвежда и доста непривични „първи неща“. В негова чест в столицата светва първата електрическа крушка. „Запознава“ поданиците си с традицията на коледната елха и тържествено открива първата ледена пързалка у нас на езерото „Ариана“. А бялата му болонка показва на дивите шопи, че кучето не е само пазач.
Точно, за да пази себе си и глезения любимец, който спял при него в леглото, Батенберг се наложило да постави мрежа вместо балдахин. От тавана на стария конак падали опасни парчета мазилка. И се наложило „князчето“, както умилително го наричали, да поръча спешен ремонт на архитектите Виктор Румпелмайер и Антонин Колар.
Тъкмо Двореца е най-подходящото място да бъде показана изложбата, изложбата „Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба“,, организирана в Германия от фондация „Хайлигенберг Югенхайм“ (по името на фамилния замък на българския монарх), а в България от фондация „Ценности“ на съпругата на президента Петър Стоянов – Антонина Стоянова.
Експозицията е резултат от тригодишни издирвания по архиви и фамилни колекции и в заглавието й е вплетен детския прякор на монарха.
Със спомоществувателството на Столична община на втория етаж в двореца ще бъдат показани 28 пана със снимки и текстове на български език. (Версията на английски и немски език може да бъде четена чрез QR кодове.)
От Германия ще пристигнат специално д-р Йоахим Хорн, председател на фондация „Хайлигенберг Югенхайм“, д-р Зигрун Комати, председател на Германско-българското дружество за насърчаване на връзките и приятелството с България, член на авторския екип на изложбата е и Джони Гловър, член на Консултативния комитет на фондацията.
Час преди откриването, което ще бъде на 5 септември в 18 часа, в Балната зала на Двореца ще бъде прожектиран документалният филм „По начин най-благороден“, посветен на Съединението. Режисьор е Юлий Стоянов, сценарист Владо Киров.
Германските гости, Антонина Стоянова и ръководителят на проекта Слава Иванова ще дадат пресконференция, отново в Националната галерия, в същия ден от 11 часа.
На 6 септември представители на Фондация „Ценности“ и Фондация „Хайлигенберг – Югенхайм“ ще почетат делото на Княз Александър I в гробницата му в София.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук