Патентното ведомство с важни новини и държавно признание за Международния ден на интелектуалната собственост!

Патентното ведомство на Република България получи важно държавно признание в чест на Международния ден на интелектуалната собственост, който празнува от 2001 г. насам по инициатива на Световната организация за интелектуална собственост

Председателят на институцията д-р Петко Николов обяви на форум в сградата на ведомството, че България се стреми да направи икономиката си иновативна.

"За постигането на тази цел, без никакво съмнение, се нуждаем от системата на интелектуалната собственост с нейните функции и възможности за ефективно икономическо и технологично развитие. Именно в условията на икономика, основана на знанието, за каквато претендираме, че сме, интелектуалната собственост играе изключително важна роля за ефективното планиране и реализацията на бизнес решенията и съответно позволява
фирмите да получат по-големи печалби от своята дейност", подчерта д-р Николов.

Председателят на Патентното ведомство отбеляза, че заедно с регистрите от февруари 2018 г. са стартирали и шест нови електронни услуги, разработени изцяло за нуждите на настоящите и бъдещите представители по индустриална собственост.

Председателят на Патентно ведомство д-р Петко Николов поздрави зам.-министър Борисов

"Още от деня на пускането в действие на новите услуги, интересът към тях е голям и се наблюдава ясно изразена тенденция те да са предпочитаният начин на заявяване от представителите по индустриална собственост.
Новите услуги и регистри са естествено продължение на постоянните усилия на ведомството да създава улеснения за гражданите и бизнеса чрез въвеждане на електронни услуги. В тази връзка бих искал да отбележа, че техният общ брой вече е 35 (тридесет и пет) услуги, като за последните 4 години във ведомството има подадени над 15 000 електронни заявления, което съставлява близо 60% от общия брой заявени услуги за този период", посочи д-р Николов.

Председателят анонсира, че от месец май тази година Патентно ведомство ще въведе и още една нова електронна услуга, с която се предоставя възможността за търсене на фигуративни търговски марки. Новата електронна услуга използва технология за разпознаване на изображения с цел намиране на сходни марки. Търсенето се извършва на базата на изображение, качено в системата, която прави сравнение с изображенията, предоставени от офисите, интегрирани към тази функционалност и подрежда резултатите спрямо сходството им.
С тази функционалност търсенето на изображения в TMview може да помогне на потребителите преди подаване на заявление за регистрация на търговски марки, които потенциално могат да бъдат в конфликт с тяхната собствена марка.

Двамата зам.-председатели на Патентно ведомство д-р Давид Сукалински и д-р Офелия Цонкова взеха активно участие в конференцията 

"Безспорно, ясното разграничаване между търговските марки е ключът към успешното заявяване на марка от потребителите. Функционалността за търсене на изображения в TMview индикира на потребителите потенциални конфликти и им предоставя възможност да определят правилно стратегията си относно търговската марка.
По отношение на търговските марки трябва да отбележим, че като защитен обект на интелектуалната собственост, марката е своеобразен критерий за определено равнище на качеството и освен рекламната функция, която изпълнява, допринася за подобряване на пазарната позиция на своя притежател. Регистрацията на марките никога не е била задължителна, но за компаниите, които желаят да се разрастват, регистрираната марка се превръща в задължителен начин за гарантиране качество на бизнеса и създаване на брандове. В тази връзка, на 01.12.2017 г., Патентно ведомство отбелязва своеобразен юбилей, като регистрира 100 000-та поред марка, която е притежание на „ЕЛАЦИТЕ-МЕД“ АД", заяви д-р Николов.

От думите му стана ясно, че през 2017 г. във Ведомството са постъпили 4530 заявки и са постановени 4294 решения за национална регистрация на марки, от които 4147 са от български и 383 от чужди заявители. За допускане на действието им на територията на Република България са постъпили 1577 международни регистрации по реда на Мадридската спогодба и Протокола към нея. През годината от български заявители са подадени 173 заявки за международна регистрация по реда на Мадридската спогодба и Протокола, както и 28 заявки за териториално разширение.

"Считано от 1 октомври 2017 г. влезе в сила вторият етап от промените в режима на търговските марки на Европейския съюз. Европейската реформа в търговските марки цели по-точното и цялостно упражняване на правата на притежателите на търговски марки, като на първо място отпадна изискването за графично представяне на марката в рамките на ЕС. Според новия Регламент, това се прави с оглед “осигуряване на повече гъвкавост, като същевременно се гарантира и по-голяма правна сигурност по отношение на средствата за представяне на марките”. Това на практика означава, че марката вече може да бъде представена не непременно чрез графични средства, а във всяка подходяща форма, като се използва общодостъпна технология. Изискването е представянето да бъде направено по ясен, точен, обособен, лесно достъпен, понятен, устойчив и обективен начин. Практическото значение на изменението на европейско ниво е такова, че за първи път се позволява регистрация на марки, които не могат да бъдат представени чрез изображение, като например мултимедийните марки. Освен това се улеснява заявяването на марки, за които графичното възпроизвеждане е възможно, но не е особено подходящо, като например триизмерните марки, т.нар. марки на движение и особено звуковите марки, като звуковата марка може да се представи например посредством аудио файл. Целта на реформата в тази й част е да въведе принципа “what you see is what you get” при визуализирането на марката", категоричен е д-р Николов.

Специален гост на форума бе и зам.-министъра на икономиката Лъчезар Борисов, който приветства д-р Николов и колегите му с думите:

"Темата за управлението на правата на интелектуалната собственост е особено актуална днес - бързото развитие на технологиите налага на бизнеса да се преориентира към нововъведенията, но крайната цел за нас, като правителство, е постигането на интелигентен растеж с развитие на изобретенията и формиране на икономика, основана на знанието. В тази връзка полагаме усилия за утвърждаване на културата на интелектуалната собственост сред бизнеса -основното предизвикателство пред малките и средните предприятия от различните сектори на икономиката е да съумеят да повишат своята иновативност и да подобрят конкурентоспособността си на съответните пазари. Насърчаването на предприемаческата нагласа и премахването на бариерите пред навлизането на идеите на пазара, е свързано с прилагането на нови финансови инструменти за новосъздадените и бързоразвиващите се предприятия, опростяване на програмите за научни изследвания и иновации и създаване на достъпни права върху интелектуалната собственост".



"Икономиката на знанието изисква силна наука и повече висококвалифицирани кадри. Инвестирането в ново знание изисква от предприятията не малък финансов ресурс, поради което те трябва да бъдат подкрепени в своите усилия. Затова се стараем да въведем механизми, които стимулират частните инвестиции. За  това е нужен и качествен диалог между научните звена и бизнеса", допълни г-н Борисов.

Събитието бе уважено и от Министерство на културата в лицето на Мехти Меликов, който също поздрави участниците в него.

Снимки Георги КОЛЕВ