Почина още един именит лекар, прославил България по цял свят
Проф. Ценев се утвърждава като абсолютен авторитет в областта на оториноларингологията, поливалентен хирург и диагностик на световно ниво
На 90-годишна възраст почина едно от най-ярките имена в историята на българската, европейската и световната отоларингология – проф. д-р Иван Ценев.
С името му са свързани редица постижения в българската медицинска наука, като най-яркото от тях е извършената за първи път в България кохлеарна имплантация през 1999г., съобщиха от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Проф. Ценев беше един от най-известните и уважавани оториноларинголози в страната, като е и един от малкото добре познати в чужбина.
Лекарят е посветил на ИСУЛ 59 години от трудовия си път, където до последния си ден е имал свой кабинет, в който с много любов и отдаденост продължаваше да консултира пациенти и да дава ценни напътствия на по-младите си колеги.
Преобладаващата част от специалистите по УНГ в България, включително огромна част от началниците на клиники и отделения по УНГ болести в цялата страна, в даден момент от кариерата си са били негови ученици, подчертават от болницата.
По време на многогодишната си практика проф. Ценев се утвърждава като абсолютен авторитет в областта на оториноларингологията, поливалентен хирург и диагностик на световно ниво.
Проф. д-р Иван Ценев е роден в София, където завършва медицина. От 1960 г. работи последователно като участъков лекар в с. Априлово, като ординатор във вътрешно отделение и по съвместителство в УНГ кабинет в гр. Попово.
През 1965 г. след конкурс е избран за асистент по патология към ВМИ (Варна) – длъжност, на която остава до началото на 1967 г., когато отново след конкурс е избран за асистент по УНГ болести към бившия ИСУЛ. През 1969 г. полага изпит за придобиване на специалност по патологична анатомия, а през 1972 г. придобива и специалност по оториноларингология.
Двете специалности му позволяват да защити кандидатска дисертация през 1976 г. на тема „Хистоморфологични особености на ларингиалните преканцерози“. През 1979 г. е избран за доцент към Катедра по УНГ болести на МА (София).
През 1980-1981 г. провежда специализация в бившия Западен Берлин върху тоталната трупна трансплантация на средно ухо под ръководството на Prof. Dr.Ch. Betow, завършваща c труд, които през 1984 г. защитава като докторска дисертация с тема „Хомотрансплантация на проводната система на средното ухо“. През 1985 г. е избран за редовен професор към Катедрата по оториноларингология.
През 1999 г. проф. д-р Иван Ценев извършва за първи път в България кохлеарна имплантация. Има над 1225 научни публикации у нас и в чужбина. Toй участва в създаването на много учебници и монографии, Под негова редакция е преведеният учебник по УНГ болести на проф. Х.-П. Ценер. Автор е на монографията „Клинико-морфологична рино-ларингология“.
Както БЛИЦ съобщи, по-рано днес стана ясно, че от този свят си е отишъл професор дмн Христо Куманов - основател на клиниката по онкоурология в УМБАЛ "Александровска".
Проф. Христо Куманов е един от основателите, организаторите и участниците в бъбречната трансплантация в България, осъществена успешно от екип на Александровска болница през 1969г. Награждаван е с български и международни награди за клинична и преподавателска дейност.
Автор е на десетки монографии и има над 330 научни труда, публикувани у нас и в чужбина. Голяма част от тях са посветени на трансплантологията на органи и на връзката между апарата за хемодиализа и болни с ХБН на хронична хемодиализационна програма.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук