Политолог обясни какво ще се случи, ако Кирил Петков бъде сменен

Вот на недоверие няма да успее към този момент, прогнозира доц. Милен Любенов

По-лесната част от уравнението е намирането на необходимия брой депутати в подкрепа на правителство на малцинството и за гласуване на актуализацията на бюджета. Въпросът е в дългосрочен план дали ще успеят да управляват и да направят обещаните реформи. Това каза пред БНР политологът доц. Милен Любенов и прогнозира правителството да оцелее в краткосрочен план - 3-4 месеца.

Той допусна към депутатите, изразили готовност да напуснат ИТН, за които се очаква да подкрепят правителството, да се присъединят и народни представители от други парламентарни групи:

"България днес се намира в един много тежък момент - не само от гледна точка на икономическите проблеми, но и геополитически. Причините за кризата са и вътрешни, и външни. Това, което наричаме мафия, няма национално измерение. Това са наднационални кръгове, които се опитват да се възползват от слабостите на дадена държава, за да могат там да упражняват своите интереси, да правят пари и да печелят влияние. 

Вероятно са намесени не само български кръгове, а и кръгове, свързани с Кремъл, защото основният ребус, който остава да виси, е свързан с доставките на газ. Виждаме за пореден път как българският бизнес поставя въпроса за доставките на руски газ и за това, че преговорите с "Газпром" трябва да продължат".

Доц. Милен Любенов определи парламентарната група на ИТН като "котерийна организация, защитаваща персонални и бизнес интереси":

"Слави Трифонов се опитва за трети път да разтури парламента". 

"Вот на недоверие няма да успее към този момент", прогнозира политологът.

Той обясни, че смяна на министър-председателя ще означава смяна на целия Министерски съвет, не просто персонална промяна:

"От партиите, които останаха в коалицията, се говори само за промяна в рамките на настоящото правителство. Те казаха, че няма да искат вот на доверие, а аз и не мисля, че такъв вот е необходим".