Политолог прозря счупване на коалицията: Нещата трудно може да се обърнат
Правителството само си създаде редица кризи, които доведоха до изключително дълбоки проблеми, смята Христо Панчугов
Тенденцията на удвояване на негативните оценки както лично към премиера, така и към правителството много трудно може да се обърне. Това мнение изрази в интервю за БНР политологът Христо Панчугов.
По думите му поредицата от кризи поставят на изключителен тест доверието в настоящото правителство.
"Всеки един потенциално малък препъникамък може да се превърне в ситуация, която да доведе до падането на това правителство."
Липсва инструмент, през който да предвидим кой ще счупи тази коалиция първи, каза Панчугов.
Като по-притеснително той определи това, че "има множество субекти, които искат да счупят това управлeние".
"Целесъобразността може да ги събира още много дълго време, запазването на това мнозинство може да ги държи заедно още много дълго време, но усещането, че липсва основа, че липсва ценност, която да ги държи заедно, ще води до отлив на подкрепата за тях в рамките на българското общество", прогнозира той.
Правителството само си създаде редица кризи, които доведоха до изключително дълбоки проблеми в управляващата коалиция, смята политологът.
Невъзможно е правителството да излезе с позитив от това управление – това се отнася и за отделните формации в него, коментира Христо Панчугов.Запазват подкрепата си и "растат" формации, които "играят срещу официалната правителствена политика" – БСП и "Възраждане", като при "Възраждане" има сериозен ръст, посочи една от тенденциите, регистрирани в последното социологическо проучване на "Алфа рисърч" политологът.
"В момента няма скрупули да се експлоатира разлома в управлението."
Правителството все още си мисли, че може да управлява на база на рейтинг, допълни Панчугов.
В българското общество продължава да стои изключително голям процент хора, които не виждат представителство в рамките на този парламент и на тази политическа система, отбеляза в анализа си политологът.
"Това може да доведе до засилване на тенденцията на радикализация от една страна, но същевременно може да пренареди, дори без радикализация, политическите формации в следващия парламент изключително лесно.
Големият въпрос в момента е не толкова да се обслужват партийните ядра – партиите да говорят на самите себе си и на хората, които така или иначе ги подкрепят, а това правителство да започне да говори на българското общество, да започне да защитава обществения интерес."
"Политиката не търпи политически вакуум. Ще видим много други опити, насочени в това да обемат политическото пространство на тези, които не виждат своето политическо представителност в тази политическа система", подчерта още Панчугов.
Според него "докато липсва истински опит да се създаде алтернативен разказ за това, което се случва в България, "Възраждане" ще продължава да качва своята подкрепа".
Около сега съществуващите проекти няма достатъчно силен потенциал за оздравяване на българската политическа система, обобщи Христо Панчугов.