Посланик Алехандро Поланко: Наш дипломат спасил 800 български евреи
През 2020-а ще честваме 110-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Испания
Испанският език се харесва в България. Щастлив съм, че броят на учениците, които го изучават у вас, непрекъснато нараства. В момента той е около 21 000 - това каза посланикът на Испания Алехандро Поланко на среща в Съюза на българските журналисти.
Той се спря на отношенията между България и Испания, на сигурността в Европа и в света, анализира задълбочено испанската политика в Латинска Америка.
Посланикът направи обзор на връзките между двете страни, като подчерта, че през 2020-а ще честваме 110-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Испания.
Алехандро Поланко изтъкна, че Мадрид не се е поколебал да приеме домакинството на световната конференция на ООН по климатичните промени СОР25, от чието посрещане досегашният домакин Чили се отказа заради сложната обстановка в тази южноамериканска страна.
По време на срещата стана дума и за делото на испанския дипломат Хулио Паленсия, работил в София през драматичното начало на 40-те години на миналия век. Тогава и българските евреи са подложени на гонения, а
посланик Паленсия спасил 800 от тях, като им осигурил испански визи
За това напомня скромна паметна плоча, която краси фасадата на испанското посолство в София. “Много българи са ми разказвали за този човек. Той наистина заслужава огромно уважение.
Личността на Хулио Паленсия ще бъде във фокуса и на програмата за честването на 110-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Испания”, каза за “Над 55” посланик Поланко.
Той с удоволствие очерта приоритетите на всички испански правителства към задълбочаване на връзките на страната му с Латинска Америка.
Практически във всички латиноамерикански страни Испания е пръв или втори чужд инвеститор. В ръцете на испански фирми са някои глобални сектори от икономиката на тези държави.
Ето защо политическата обвързаност между тях и Испания е значителна. Родината на дипломата се интересува от всичко, което се случва в Латинска Америка, а южноамериканските народи следят събитията в Испания. “Негово Величество крал Фелипе следва индикациите на външната политика на правителството.
Неотдавна той бе в Куба, защото в този момент визитата му бе належаща. А преди да поеме короната, още като принц на Астуриас, той присъстваше на встъпването в длъжност на всички латиноамерикански държавни глави.
По тази причина и в момента крал Фелипе отлично познава ситуацията в Латинска Америка”, каза посланик Поланко. Той не пропусна да отбележи задоволството си от интереса на българските журналисти към испанската и латиноамериканската тема.
Клара ДИМИТРОВА
/вестник "Над 55"/