„Правосъдие за всеки“ се сдоби с нов съдружник – бизнесдама, за да може Велислав Величков най-накрая да си плати здравните осигуровки

Интересна подробност е, че от управителното тяло на „Правосъдие за всеки“ наскоро се е оттеглил Петромир Кънчев, който в последните години ръководеше организацията заедно с Велислав Величков и Емил Георгиев

„Правосъдие за всеки“ – организацията, която през последното десетилетие си присвои правото да изразява от името на обществеността позиции, свързани със съдебната реформа, все повече заприличва на частен проект на провалилия се в миналото като политик Велислав Величков. 

Величков, който се представят като адвокат, макар да не са известни ангажиментите му в правната сфера, наскоро е станал председател на Управителния съвет на организацията. За мнозина от симпатизиращите на „Правосъдие за всеки“ младежи е малко известен факт, че всъщност Велислав Величков от дълги години е свързан с политиката, макар днес да минава за граждански активист.

Преди почти три десетилетия Величков е депутат от Обединени демократични сили. Дори е председател на „Синия комсомол“, както тогава е известна Младежката организация на СДС, с председател Иван Костов.

Величков минава за приближен и до „Класната“ – председателят на Парламентарната група на ОДС Екатерина Михайлова, днес професор по право в Нов български университет. След като Костов и Михайлова падат от власт през 2001 г., близостта на Велислав Величков към синята идея бързо отшумява.

Пловдивчанинът дори прави неуспешен опит да развие и собствен политически проект – „Нова десница“, но силите му стигат да стане партньор на друг бивш седесар – фамозният Яне Янев и неговото РЗС. 

Политическият крах на Величков в столицата го връща в родния Пловдив, където някогашната „синя надежда“ се отдава на бохемски живот, ако се съди по публикации в сайтове под тепетата. Някъде около 2015 г., когато в София, свързани с олигарха Иво Прокопиев, професионални протестъри създават инициативата „Правосъдие за всеки“, Величков отново започва да се върти край жълтите павета.

През 2017 г. официално е регистрирано и едноименното сдружение, което се специализира в изпълнението на определени задачи – „до поискване“. Най-често става въпрос за свикването на малобройни протести, но за сметка на това шумно прокламирани от медийния октопод на Прокопиев и разбира се – разпространяване на правилните „опорни точки“ и атаки срещу неудобни за задкулисието магистрати. 

Преди три години „Правосъдие за всеки“ са ангажирани и в изборите за държавен глава. Става въпрос за явяването на тогавашния председател на Върховния касационен съд Лозан Панов като кандидат за президент, който е номиниран именно от „Правосъдие за всеки“. Употребата на организацията е нужна, за да не излиза, че „деполитизирания“ Панов, който е действащ съдия, е издигнат от партия.

Парадоксално е, че в разгара на ковид-кризата, докато медиците са на предела на силите си, а в държавата се провеждат кампании в тяхна подкрепа, медия разкрива, че Велислав Величков, който претендира за висок морал и често се изказва като крайна инстанция по въпросите на правосъдието, се оказва с множество неплатени здравни осигуровки.

Последните години Величков периодично участва в хибридни кампании, когато трябва да се атакува дадена публична фигура или да се промотира кампания на друга свързана с кръга около Прокопиев организация – политическото крило на „Да, България“ в съдебната система – т.нар. Съюз на съдиите в България. 

Заради това не е изненадващо, че последните седмици Велислав Величков отново е активиран – този път да атакува Висшия съдебен съвет. От името на „Правосъдие за всеки“ Величков лансира опорни точки как ВСС не трябвало да избира нов главен прокурор, както и нов председател на Върховния административен съд.

Повече от очевидно е и кой е поръчител на кампанията – Велислав Величков вече е редовен коментатор на сайта на Иво Прокопиев – „Дневник“, а коментарите му, в които няма нищо юридическо, а единствено политическа пропаганда, дори се оказват с платен достъп. 

Интересна подробност е, че от управителното тяло на „Правосъдие за всеки“ наскоро се е оттеглил Петромир Кънчев, който в последните години ръководеше организацията заедно с Велислав Величков и Емил Георгиев. За сметка на това в УС на сдружението е вписана бизнесдамата – Екатерина Стефанова Личева, която е близка с Велислав Величков по линия на общото им участие в Младежкото СДС по времето на Костов.

Юристката има участие в общо 14 търговски дружества, в част от които е съдружник с баща си – Стефан Личев, който се оказва с цветна политическа биография и очевидни успехи от бандитската приватизация по Костово време.

Подобно на Велислав Величков, Стефан Личев също е бил депутат. Личев също е бил в партията на Иван Костов, която по-късно напуска, за да стане земеделец, а по-късно и основател на партията на Георги Първанов – АБВ. Участието на Стефан Личев във властта през времето, в която България се управлява от правителството на Иван Костов, обаче, се оказва повече от успешно. Защото в последните две десетилетия Стефан Личев всъщност е активен земеделски производител и хотелиер.

Множество публикации в интернет сайтове разкриват, че Личев има два комплекса в „Св. Влас“ – „Синева“ и „Залива“. Бургаски сайтове критикуват Стефан Личев през 2011 г., че залял плажове в „Св. Влас“ с бетон. През 2013 г. името на Личев е замесено в друг скандал – хотелът му „Лунна пътека“ не е минал дори категоризация, а още по-малко има пет звезди, каквато е рекламата му.

Името на фамилията Личеви се свързва и със стар хотел в „Слънчев бряг“, с хотел „Финландия“ в „Пампорово“, както и с куп агро-проекти с адрес на управление с. Веселиново, Ямболско. Именно в тях е съдружничка и Екатерина Личева, новият фактор в „Правосъдие за всеки“. Веселиново е селото на покойния президент и основател на СДС д-р Жельо Желев.

И ако д-р Желев ще бъде запомнен с това, че остана верен на „синята идея“, без никакви скрити цели, то етикиращи се като негови следовници, днес са превърнали гражданските каузи в бизнес. Каква точно е експертизата на професионален уличен протестър, провален политик, известен в родния си град повече с махмурлука си, отколкото с работата си като юрист, че да се изказва като последна инстанция за правосъдието – да дава оценки на членове на Висшия съдебен съвет, да петни имената на действащи съдии, прокурори и следователи, пък и да нарежда – кой, как, какво и кога трябва да (не) решава, да (не) избира и прочие.

Добре е, че поне покрай новата бизнес-приватизаторска линия на „Правосъдие за всеки“, Велислав Величков най-накрая се е видял принуден да плати здравните си осигуровки.

Под надзора на Иван Костов, Анастасия Мозер и Екатерина Михайлова - Велислав Величков (вляво, седнал) подписва декларация в компанията на Екатерина Личева. Днес Величков и Личева, чийто баща Стефан Личев след участието в два парламента и три партии, стана и бизнесмен, управляват „Правосъдие за всеки“

Пловдивски сайтове документират активната дейност Вeлислав Величков из пловдивски барове в периода между политиката и професионалното протестърство

Велислав Величков най-накрая си е платил здравните осигуровки