Предлагат такса „захар” за безалкохолните

Световният опит сочи, че при повишаване на цената има отлив от консумация

Такса "захар" при продажбата на сладки безалкохолни напитки иска да въведе здравното министерство. Тя е част от пакета мерки, които ведомството подготвя срещу нездравословния начин на живот на българите, съобщи служебният зам. здравен министър Галин Каменов, съобщава „Стандарт”.

При облагането с допълнителна такса на сладките безалкохолни напитки ще се ползват и предложения от проектозакона за данък върху вредните храни, предложен от екипа на бившия здравен министър Петър Москов.
 
"Ще заложим на по-меки мерки, като единствено за безалкохолните сладки напитки се предвиждат такси", обясни още Каменов. Световният опит в тази сфера сочи, че при повишаване на цената на безалкохолните сладки напитки има отлив от консумацията им, което оказва благоприятно въздействие върху здравето на хората, отбеляза зам.-министърът. В България консумацията на сол, захар и мазнини е над препоръчителните дневни дози. Освен това 70% от хората не спортуват, почти 40% пушат, всеки четвърти българин употребява редовно алкохол.
 
Във връзка с тях Каменов обясни, че първата мярка на здравно министерство е да проведе разговори с производители на хляб и млечни продукти да влагат по-малко сол в тях. По думите му това няма да коства нищо като инвестиция на фирмите от бранша и затова ведомството разчита на успешни преговори. "Намалената консумация на сол с една трета може да спаси половин милион живота и да доведе до икономия на 100 милиарда долара от лечението в рамките на едно десетилетие. Това се доказва на практика във Великобритания, където след редукция на сумарната консумация на сол с 15% в редица храни между 2001 и 2011 г. е постигнато значително снижение на кръвното налягане сред населението и поне 10% по-малко смъртни случаи от сърдечна атака", посочи Каменов.
 
Освен срещу вредните храни министерството обмисля и по-сериозни мерки срещу тютюнопушенето. Работи се по подготовката на национална кампания срещу тютюнопушенето. За по-строг контрол обаче не достигат ресурси, стана ясно от думите на Галин Каменов и главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. 25% от служителите на Регионалните здравни инспекции (РЗИ) били на минимална работна заплата, а те осъществяват контролната дейност. Освен това средната възраст на инспекторите на РЗИ е 54 години.