Председателят на ВКС на протест с кандидат-депутати – две седмици преди парламентарните избори (СНИМКИ)

С действието си Лозан Панов нарушава Конституцията и чл. 9.2 от Кодекса за етично поведение на българските магистрати  

На 12 март 2017 г. (неделя), точно две седмици преди провеждането на изборите за 44-то Народно събрание, председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов участва в протест с кандидат-депутати от две политически коалиции, регистрирали листи за предсрочния вот. Макар събитието да е отразено от почти всички централни медии, единствено интернет сайтът “Флагман” съобщава, че “шефът на най-висшия съд” е участвал в протест, заедно с множество политици, който се е провел пред Президентството.

В доказателство на това са приложени и две снимки – на едната се вижда как Лозан Панов е заедно с Петър Славов, който по това време е вписан като водач на листата за народни представители на “Нова Република” в Стара Загора и е на трети в листата за 23-ти МИР София. На втората снимка Лозан Панов разговаря със съпругата си – Елисавета Панова, която настоящият партиен лидер и провалил се бивш правосъден министър Христо Иванов нарича “Черен Лебед” по време на дискусия, с участието на обвиняемия скандален бизнесмен Иво Прокопиев, негови служители и други политици, на която през лятото на 2016 г. е обсъждано издигането на председателя на ВКС за кандидат за президент. Справка – стенограмите АРГО.

Демонстрацията, в която Панов участва редом до половин дузина кандидати за народни представители, е срещу решението католическият свещеник отец Паоло да бъде отзован от България заради отказа на местната администрация в Белене да регистрира семейство мигранти и да им позволи да се заселят в града. Демонстрацията се превръща във водещо предизборно събитие на  “Нова Република” за деня, за което говори и присъствието на цялото ръководство на коалицията.

Нещо повече, коалициите “Движение Да, България” и “Нова Република” излизат с политическа декларация и политическо решение в навечерието на събитието, т.е. още на 11 март, с което придават на протеста на другия ден, в който се включва и председателят на ВКС Лозан Панов, изцяло политически оттенък. От “Движение Да, България”, с лидер Христо Иванов, отправят конкретни политически искания към институции в съдебната власт – прокуратурата, изпълнителната власт – МВР и ДАНС, както и към президента, а от коалиция “Нова Република”, с лидер Радан Кънев, обявяват, че са свалили политическото си доверие от кмета на град Белене, като призовават и за неговата оставка.

На самия митинг, видно от богатия снимков материал в десетки информационни сайтове, включително и на предизборната фейсбук-страница на коалиция “Нова Република”, има издигнати дори партийни знамена, а кандидат-депутатите от политическите формации носят отличителни знаци, на които са поставени съответните номера в интегралната бюлетина на коалициите, което идва да докаже, че присъстващите на протеста, вкл. Лозан Панов и съпругата му, са директни участници в предизборна агитация.

От всичко дотук може да се заключи, че в качеството си на председател на Върховния касационен съд, на 12 март 2017 г. Лозан Панов, около 12.00 часа, съзнавайки последствията, които това би могло да има, лично участва в мероприятие, което има предизборен характер и на което се поставят политически искания към президента, служебното към онзи момент правителство и институции от съдебната власт, спрямо които ВКС има право на финален съдебен контрол.
 
Панов съучаства в издигането на политически лозунги със следните кандидати за народни представители към онзи момент: 
 
Коалиция “Нова Република” с № 4 в интегралната бюлетина – Радан Кънев, председател на ДСБ и водач на листите в 25 МИР-София и във Варна, Трайчо Трайков, със статут на обвиняемо лице, водач на листите в 23 МИР-София и в Благоевград, Петър Славов, водач на листата в Стара Загора и трети в 23-ти МИР-София, Методи Андреев, водач на листата в Разград и в Ловеч, Марта Георгиева, общински съветник в София и четвърти в листата в 24-ти МИР-София; 
 
Коалиция “Движение Да, България” с № 16 в интегралната бюлетина – Стефан Тафров, водач на листата за 24-ти МИР София, както и Виктор Лилов, към онзи момент председател на Партия ДЕОС, която заедно с Партията на зелените формират коалиция “Движение Да, България”.
 
Съзнателното си решение и действието, което Лозан Панов извършва на 12 март 2017 г. в качеството му председател на Върховния касационен съд, следва да се разглежда като нарушение на чл. 9.2 от Кодекса за етично поведение на българските магистрати, който гласи: “Магистратът не участва по какъвто и да е начин в партийно-политическа дейност и не се намесва в политически или бизнес среди на влияние”. Нещо повече, това не е първото деяние на Панов, с което бива накърнена независимостта и уронен престижът на съдебната власт чрез прякото участие на административния ръководител на ВКС и председателстващ съдийската колегия на Висшия съдебен съвет в партийно-политическа дейност и издигането на политически искания.

Отвъд прякото нарушение на Етичния кодекс на магистратите заради участие в политическа дейност, за което ВСС следва да потърси отговорност от Панов, има основание за сезиране на компетентните институции и заради още две обстоятелства. Чрез присъствието си в партийната демонстрация, която очевидно има и предизборен характер, председателят на ВКС, Лозан Панов изразява отношение и пристрастие към конкретно
вероизповедание, що се отнася до факта, че става въпрос за решение, засягащо религиозен представител.

Според Етичния кодекс на магистратите - безпристрастен е този магистрат, който установява истината за фактите единствено на основата на обективен анализ на доказателствата по делото, създава условия за равнопоставеност между страните и техните процесуални представители и избягва поведение, което може да се възприеме като привилегироване, предразположеност, предубеденост или предразсъдък, основан на раса, произход, етническа принадлежност, пол, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.

Относно мястото на провеждането на политико-партийната демонстрация – районът пред Президентството, както и с отправената от Коалиция “Движение Да, България” от 11 март 2017г. политическа декларация с призив за намеса в казуса на държавния глава, присъствието на Лозан Панов следва да се тълкува и като нарушение на разделеността на властите, което е регламентирано в Конституцията на Република България. Нещо повече, държавният глава е орган по назначението и освобождаването на тримата най-висши представители на съдебната власт – председателите на ВКС и ВАС, както и на главния прокурор.

Точно заради това, участието на Лозан Панов в демонстрация, подкрепяща и издигаща политически декларации и искания, още повече в предизборна обстановка и при нефункциониращо Народно събрание, следва да се тълкува и като форма на натиск от страна на административния ръководител на ВКС спрямо единствения гарант към 12 март 2017 г. за суверенитета и сигурността на Република България, както и срещу този, от когото зависи издаването на Указ за освобождаването на висшия магистрат, ако е налице такова решение на ВСС – държавният глава.