Прекрасни имена черпят за имен ден на светлия християнския празник Събор на Пресвета Богородица
На втория ден на Коледа, 26 декември, е християнският празник Събор на Пресвета Богородица. На този ден православната църква събира вярващите и възхвалява с благодарствени слова Божията майка – Дева Мария. На този ден се отбелязват и Свети Йосиф Обручник, Свети цар Давид, Свети Яков, брат Божий, пръв християнски епископ на град Йерусалим.
Православната църква, след тържеството в чест на великите свещени събития, случили се в деня на Христовото Рождество, на другия ден (26 декември) събира вярващите да възхвалят с хвалебни и благодарствени песни Божията майка. Това събрание на вярващите е наречено "Събор на пресвета Богородица". Нарича се събор, защото това означава съборно общо богослужение.
На същия ден се чества и паметта на Свети праведни Йосиф, обручник на Света Дева, за живота на когото са запазени малко сведения. Чества се също и паметта на Свети цар Давид като славен родоначалник на Исус Христос и на Свети Яков, брат Господен, пръв християнски епископ на град Йерусалим.
Според народните обичаи през този ден продължава празничната атмосфера. Хората си гостуват взаимно, слагат богати трапези с месни ястия, с плодове, вино и ракия. На този ден никой не трябва да работи.
Именници са: Йосиф, Йоско, Дарко, Дарина, Давид, Дако, Дачо.
Дарина
Какво значи името Дарина?
Дарина е славянско име, което произлиза от думата дар, подарък.
Макар че в училище не се радва на особено висок успех, Дарина успява в живота, а затова и помага вродения чар, с който успява да омае хората.
Тези жени са умни и изключително хитри.
Дарина е упорита жена и предприема, каквото е решила, без да чуе мнението на другите.
Давид (означава - възлюбен)
Йосиф (означава - подарен
На втория ден на Коледа Православната църква отбелязва празника Събор на пресвета Богородица. "Дойдете - подканя ни църквата на тоя ден, - да възпеем Спасителевата майка, която и след раждането пак се оказа Дева!".
26 декември е обявен за официален празник от 36-ото Народно събрание на 10 декември 1991 г. и в съответствие с чл. 154 от Кодекса на труда.