Прието: Дъжд от пари за преподавателите
Парламентът записа средствата от държавния бюджет за финансиране на висшето образование да се планират ежегодно в размер не по-малък от 0.9 на сто от брутния вътрешен продукт
Вдигнаха заплатите на университетските преподаватели, както и стипендиите на докторантите. Това стана след като парламентът прие на второ четене промените в Закона за висшето образование, внесени от ГЕРБ-СДС.
Всяка година, с изготвянето на проекта на държавния бюджет, Министерският съвет трябва да планира трансфера от държавния бюджет в размер, който осигурява достигане на средна брутна работна заплата за академичния състав в държавните вузове не по-малка от 180 % от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца, решиха депутатите.
Според данни на НСИ средната заплата за последните 12 месеца е 2173 лева.
Предвижда се стипендиите на докторантите, финансирани от държавния бюджет, да се определят от Министерския съвет в размер, не по-малък от 150 на сто от минималната работна заплата за страната за последните 12 месеца, за които са публикувани официални данни на Националния статистически институт.
Парламентът записа средствата от държавния бюджет за финансиране на висшето образование да се планират ежегодно в размер не по-малък от 0.9 на сто от брутния вътрешен продукт.
Предвижда се минималната основна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища да се определя всяка година с акт на правителството в размер не по-малък от 125 % от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца.
Депутатите гласуваха, за достигане размера на възнагражденията за 2024 година, в едномесечен срок от влизането в сила на закона Министерският съвет, по реда на Закона за публичните финанси, да одобри допълнителни разходи/трансфери по бюджетите на съответните първостепенни разпоредители с бюджет на държавните висши училища и научните организации.
Министерството на образованието и науката (МОН) подкрепи законопроекта с направените редакции, каза министърът на образованието Галин Цоков.
Това, което се предвижда като обвързване на работната заплата на преподаватели и изследователите със средната работна заплата, дава възможност за по-голяма устойчивост във времето за осъществяване на качествено преподаване и качествени научни изследвания, каза Галин Цоков.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук