Приключението Панамски круиз

Магдалена Гигова е дългогодишен журналист и неспасяем пътешественик. Написала е пет книги и е издала още шест в съавторство. В момента е водеща на предаването “Покана за пътуване” по програма “Христо Ботев” на БНР, което се излъчва всяка неделя от 18,30 часа. Също така е автор и водещ на предаването “Дромомания” по здравната телевизия Code Health - всяка събота от 17 часа. Тя публикува пътеписите си в своя сайт www.dromomania.bg
От рубриката “Виртуално пътуване” на вестник” Над 55” ще научавате за интересни места по света и как да пътувате по-евтино и безопасно.

Може ли 11-етажна грамада от метал и стъкло да носи 82-та си хиляди тона по вълните леко като корде-балета в “Лебедово езеро”? Звучи невероятно, но ако тръгнете на Панамски круиз, ще се уверите сами. Приключението с огромния кораб продължава 3372 морски мили (или 6238 км) от Форт Лодърдейл във Флорида през Бахамите, Аруба, Бонеър, Кюрасао, Панамския канал, езерото Гатун до Пуерто Лимон в Коста Рика и обратно покрай Хондурас и Куба.
Круизът съчетава луксозната почивка с неутолимото любопитство и стремеж към разнообразие. Как другояче само в една седмица или десетина дни може да обходите 5-6 държави и да се насладите на абсолютно различни места, хора и култури. Нощем корабът пътува, а всяка сутрин се оказвате на различно място, надъхани за приключения.

Островите А, В, С

Островите с имена на витамини А, В, С нямат нищо общо с азбучните убийства на Агата Кристи, макар да звучат точно така. Зад “кода им” се крият Аруба, Бонеър и Кюрасао (на испански и английски името се пише със С). Те са част от Холандските Антили, но от 1 януари 1986 г. са с автономен статут.

Кюрасао

Името лепне по небцето като сладката, но коварна напитка със същото име. Островът обаче се гордее с най-много исторически паметници на квадратен метър, вкл. и най-старата синагога в тази част на света “Микве Емануел Израел”. Вместо очакваната екзотика, човек вижда тропически клонинг на Амстердам - парк на кралица Вилхелмина, катедралата “Пиетермаай”, форт, построен през 1635 г., със старинни оръдия и пак безмитен шопинг на корем.
Столицата Вилемстад е административен център на Холандските Антили и тук живее губернаторът. Площта на острова, изграден от коралови рифове, е 444 кв. км. Населението - около 140 000 души.
Естествено е тук да се продава синята напитка, която идва от името на острова, но има още 2-3 вида сладки и усмъртяващи ликьори.

Бонеър

Бонеър, или Бонайре, както си го наричат местните, а те най-добре би трябвало да знаят точното произношение на адреса си, се води най-скъпият от А, В, С островите и е познат само на малцина неистово запалени по гмуркането български мечтатели. 

Жителите на столицата Кралендайк са по-малко от 2000 и се твърди, че в Бонеър живеят повече бройки фламинго, отколкото хора.
 
Бонеърци се шегуват, че в държавата им гмуркачите никога не бива да стават рано, защото не им се налага да плават навътре в морето, за да достигнат дълбочина 30-40 метра. Тя им е под носа. Около целия остров минава тесен коралов риф, зад който подводен склон направо се катурва в глъбините. Няколко енергични замахвания с плавниците и вече сте зад отвесна стена, сякаш наметната с персийски килим от живи разноцветни корали. А акули няма за цяр! 

Аруба

Населението на Аруба от около 100 000 души, струпано главно в градовете и в столицата Оранжестад (кръстена на първия крал Вилем Оранжки) се скъсва да хвали “забележителностите си” - най-високата точка връх Яманота - 188 м, Казибари Рок - нещо като морени, една от които наподобява черепа на Кинг Конг и е обект на специално туристическо посещение, Калифорния Хайлайтс - местният Бевърли Хилс, където богати американци в пенсия са си построили имения и махат от басейните на туристите с бира в ръка. 

За забележителности минават още фарът, вятърната мелница от 1804 година, пренесена от Холандия камък по камък през 1960 г. и бучната насред Оранжестад и балсамът от алое вера. Като изключим ситния бял пясък на Палм бийч и чудовищно големите петзвездни хотели, останалите притегателни места са все “музеите на леката промишленост” - моловете. Интересен обект за снимане са труднопреодолимите огради от кактуси. Цената им също боцка - 25 долара за метър. 

Коста Рика 

Наричат Коста Рика Швейцария на Централна Америка, а населението й се гордее, че има повече учители, отколкото полицаи. Държавата не разполага с армия и неграмотните са едва 10 на сто. За капак, медицинското обслужване и образованието са безплатни, а основното училище - задължително.

Коста Рика е прочута не само с ароматното си кафе, но и с природните си резервати, убийствено копринените плажове и луксозни курорти. Пуерто Лимон е последното пристанище от круизния маршрут. Девизът тук е Pura Vida (исп.), което ще рече неподправен, чист живот.

Центърът на Пуерто Лимон е непривлекателен като индийски мегаполис, но в богатите му предградия с кокетни вили и тропическа растителност определено са се заселили 115-те вида птици, които сладкопойно ги огласят.

Испански кедър, див тамаринд, мангро, тик хвърлят тучни сенки край плажа Плая Бонита. Блажена ивица пясък, където чадър и шезлонг са непознати думи, но пък ласкаво топлата вода компенсира неудобството.

Магдалена Гигова