Призив за пенсии над критичния минимум за бедност

Сдружение “Национален български университет - трета възраст” излезе с призив обръщение към институциите, партиите и синдикатите

На своя пресконференция в края на м. октомври в БТА ръководството на Сдружението “Национален български университет - трета възраст” представи своя призив за пенсии над критичния минимум за бедност, който ще бъде изпратен до Министерския съвет, главния прокурор, ръководителите на парламентарни партии, до кандидатите за президенти, до работодателски и синдикални организации.

В резюме призивът анализира нищетата на мнозинството от поколения български пенсионери с пенсии под прага на жизнения минимум, крайно недостатъчни за храни и скъпите лекарства, за битови нужди, с най-лошото медицинско обслужване.

Академичното ръководство на “Национален български университет - трета възраст” предлага минималната пенсия да бъде 350 лв., която ще е пак най-ниска от тази в останалите страни и Европа! Над минималната всички да растат по определена прогресия.

Тезата “няма пари” е несъстоятелна пред майки, бащи, родственици и пред българския народ.

Призивът сочи и възможностите за пенсии над 500 лева 

В БНБ има около 18 млрд. евро резерв, като държавен, и 18 млрд. във фискалния резерв, 3,5 млрд. икономия в бюджета, по думите на премиера. Приходите в НОИ се увеличават със 700 млн. лв. с вдигане на вноската и възрастта и стажа за пенсия. Как съседна Гърция може с милиарди дългове да даде 500 евро минимална пенсия.

Призивът обръща внимание и сезира главния прокурор на Р България

►Да се потърси отговорност за безстопанственост, а някои го наричат корупция, за приватизационните сделки и концесионните договори, от които България е изгубила милиарди лева, като тези за БГА “Балкан” с 50 задгранични представителства, американските централи, "Нефтохим", "Соди", "Вида", "Балканкар холдинг" с представителства по света, МДК “Пирдоп”, СОМАТ, задграничните дружества и др. 

Трети и четвърти блок на АЕЦ бяха спрени под натиск на Франция, която за благодарност направи член на борда на “Париба” и награди с орден лицето Кунева, съдействало за това. А сега са необходими над милиард, за да се затворят!

Концесията “Дънди”-Челопеч с 1,7% договор при 15-17% в нормалните страни. С анекс казват, че процентът е намален на 0,6. В резултат, говори се, че отговорна личност има вериги от луксозни хотели и т.нар. родственик на министър за кратко време също е с верига от хотели!

Виновниците за това са със собственост за стотици милиони левове. На управляващите, на прокуратурата и на народа те са известни!

Като най-пресен пример - отговорност за фалита на КТБ и още Първа частна банка, Балканбанк.

►НАП да направи преглед на недвижимото и движимо имущество и го сравни с доходите на най-забогателите българи, заемали отговорни постове в общинските и държавната администрации, на техните съпруги и деца.
По-нататък Призивът посочва проблеми на
вниманието на правителството на 
Р България

►Създаване на справедливо съотношение между заплати и печалби, което сега е в значителна полза на едрия капитал, и на съотношението между преките и косвени данъци, като се доближава до европейските, които там са 34% към 18,6% у нас.

►Преобразуване на плоския данък в умерено прогресивен с необлагаем минимум. В ЕС преобладават данъци върху доходите до 40-45%.

►Драстично намаляване на партийните субсидии.

►Въвеждане на безплатно зъболечение, в т.ч. и имплантиране за хората от третата възраст, за да се хранят пълноценно.

►Български граждани, завършили висше образование и докторантура, задължително да работят 5 години в България, преди да емигрират, или приемащата страна да заплати образованието им.

►От усвояване да се премине към полезно използване на евросредствата. 
Например за първия програмен период 350 млн. лв. по ОПАК (т. нар. Оперативна програма административен капацитет - б.р.) със стратегическа цел добра администрация и добра съдебна система са с нулева полза. Да се потърси 

отговорност за безстопанствено управление от ръководителя на ОПАК

Корупцията се генерира в държавната и общинските администрации. Според проучване на БТПП 46% от компаниите са получавали искане за подкуп от държавни структури. Обществените поръчки и съдебната система са двете области, където нивото на корупция е най-високо. Корупцията е пределно ясна и очевадна. Необходим е само един преглед на явно забогателите държавни и общински служители от високата йерархия. Какви доходи и какви имоти, вили - дворци, хотели, предприятия, влогове в наши и чужди банки имат те и техните съпруги и деца.

Един типичен пример за разхищение на евросредства по ОПАК. Областната администрация на Разград - проект за 320 000 лв. да се разработи стратегия за управление на човешките ресурси. Ключови експерти по проекта биха разработили 30-40 стр., с които се отчита проектът 
за 320 лв., т. е. 1000 пъти по-евтино.
 
Това е общосистемен пример за ОПАК!

В новия ЗОП са запазени механизмите за това присвояване - прогнозни цени и критерии за оценка.

При всеобщо обедняване на основната част от населението ежегодно растат печалбите на банките, на ЧЕЗ, дори за това се хвалят в пресата.
Без контрол някои администрации като БНБ, г-н Искров, ръководителят на Агенцията по вписванията и др. си определят заплати 100-кратно над средните за страната.
За няколко години нови стотина милионери станаха със стотици милиони спестявания, а тези с малки спестявания намаляха с хиляди. НАП да провери произхода на парите. Необходима е нова политика. 

Да преклоним глава пред тези, които са ни създали, отгледали с любов, лишили се от всичко, за да получим образование и по родна традиция гледат и възпитават внуците си. 
Те заслужават ли живот под най-ниската черта на бедност с най-ниска пенсия в Европа! - питат авторите на Призива.

За Национален български университет - трета възраст
Ректор акад. д-р Ганчо ПОПОВ