Пробив! Идва ли краят на грипа след това откритие

Учени създадоха ваксина срещу всички грипове

Учените твърдят, че са направили пробив, създавайки ваксина срещу всичките 20 известни вида грип. Той използва същата технология на месинджър-рибонуклеинова киселина (mRNA) като успешните Covid ваксини. 

Грипът мутира и текущата годишна инжекция се актуализира, за да осигури най-доброто съвпадение за вида, който циркулира, но вероятно няма да предпази от нови пандемични типове, предава BBC.

Новата ваксина предизвика високи нива на антитела при тестове върху порове и мишки, които могат да се борят с широк диапазон.

Антигените, които съдържа - безопасни копия на разпознаваеми частици от всички 20 известни подтипа на грипни вируси А и В - могат да научат имунната система как да се бори с тях и, надяваме се, с всеки нов щам, който може да предизвика пандемия, казват изследователите в списание Science. 

„Идеята тук е да имаме ваксина, която ще даде на хората базово ниво на имунна памет към различни грипни щамове“, каза д-р Скот Хенсли, един от учените зад работата в Университета на Пенсилвания, уточнява Glasnews.bg. 

„Ще има много по-малко болести и смърт, когато настъпи следващата грипна пандемия.“

"Много обещаваща"

Пандемията от свински грип през 2009 г. - причинена от вирус, който прескочи различни видове, за да зарази и хората - беше по-малко сериозна, отколкото се опасяваха първоначално. 

Но се смята, че испанската грипна пандемия от 1918 г. е убила десетки милиони хора. 

Директорът на Института за глобално здраве и нововъзникващи патогени в болница Маунт Синай, Ню Йорк, Адолфо Гарсия-Састре, каза:

„Настоящите противогрипни ваксини не предпазват от грипни вируси с пандемичен потенциал. Тази ваксина, ако работи добре при хора, ще постигне това. 

„Изследванията са предклинични, в експериментални модели. Те са много обещаващи и въпреки че предполагат защитен капацитет срещу всички подтипове грипни вируси, не можем да сме сигурни, докато не бъдат направени клинични изпитвания върху доброволци.“ 

„Всичко това предполага потенциал за лесно и бързо конструирана универсална ваксина, която би могла да бъде от голяма полза в случай на пандемично избухване на нов грипен вирус.“, добави Естанислао Нистал, вирусолог от университета Сан Пабло.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук