Продадоха блок в Плевен с 60 апартамента и 18 гаража на търг за смешни пари, ето как стана СНИМКИ
Държавен блок с 60 апартамента беше продаден на търг на цена три пъти по-ниска от тази, на която хората си купуват жилища в района на имота
Държавен блок с 60 апартамента беше продаден на търг на цена три пъти по-ниска от тази, на която хората си купуват жилища в района на имота. Става дума за неизползван блок на Националната електрическа компания. Търгът е проведен преди няколко седмици, а спечелилият купувач е бил единствен кандидат - без конкуренти, съобщава bTV.
Търговете, на които държавните фирми продават свои имоти, трябва да се следят, защото парите от това имущество косвено отиват за нас като данъкоплатци, т.е. в наш интерес е те да бъдат повече и на сметка.
В случая става дума за блок, който е строен преди около 20 години с качествени материали, но никога не е обитаван. Той е бил с цел там да се настанят работници, които да обслужват неосъществилата се АЕЦ-Белене. Блокът се намира в Плевен. 60 апартаменти има в блока, много гаражи, каза разследващият журналист Марин Николов.
От НЕК твърдят, че цената е толкова ниска, защото блокът е амортизиран и никога не е използван. Тогава обаче възниква въпросът какво прави държавата 20 години с този блок?
Блокът се намира в квартал „Кайлъка“ в Плевен. Той е направен от тухла и бетон на 5 етажа, с 60 апартамента и 18 гаража и е строен преди 20 години. В него е трябвало да живеят наши и руски специалисти за обслужване на бъдещата атомна електроцентрала Белене. Ядрената централа така и не заработва и едва тази година, през ноември, собственикът на блока - Националната електрическа компания - продава сградата на търг.
„На годишна база за тази сграда за охрана, застраховки, за амортизации, местни данъци и такси, са около 100 000 лева, т.е. за актив, който всъщност не ни носи никакви ползи. Факт е, че 20 години не сме я ползвали, факт е, че се взе в крайна сметка това решение на парламента за прекратяване на проекта "Белене"“, каза изпълнителният директор на НЕК Марин Димитров.
Търгът за продажба на сградата е обявен на публична платформа и местен сайт в интернет. Началната цена е малко над 2 478 000 лева. Стъпката за наддаване е 5%. Явява се само един кандидат - голяма местна фирма за производство на дограми.
Тя наддава само веднъж и печели жилищния блок за 2 602 299 лв. При обща разгърната площ от малко над 5800 квадрата това прави около 227 евро на квадратен метър. За сравнение, според брокер от Плевен, средната цена за апартаменти в този и съседните му квартали е почти пет пъти повече - 1000 евро на квадрат.
„За да е перфектно жилището – се търгуват средно около 1300-1500 евро, но в повечето случаи за около 1000 евро на квадрат се купуват жилища, които имат своите леки дребни забележки и новият собственик ще трябва да ремонтира. Има достатъчно купувачи на пазара, които са поне два пъти повече от продавачите“, каза брокерът Кристиян Цветанов.
Предвид някои пукнатини и други поражения по фасадата на блока на НЕК, той ще се нуждае от ремонт, казаха строители. Това според тях би свалило цената на около 800 евро на квадрат - т.е. три и половина пъти над цената, на която Националната електрическа компания е продала имота.
- При тези сметки 227 евро на квадратен метър не ви ли се струва така доста евтино и изгодна за купувача цена, но не и съвсем за продавача?
- Всеки актив, имот, който се продава е след оценка на независим оценител, който е лицензиран за тази цел, каза Димитров.
- Вие като институция имате ли право да не се съобразите с оценката?
- Имаме, разбира се. Тук все пак е важно да се има предвид в какво състояние е сградата. Тя има нужда от допълнителни довършителни работи, не само в апартаментите. Има течове по фасадите, в апартаментите, състоянието ѝ не е добро. Силно се зарадвахме, че се яви някой. Радостни сме, че успяхме да го продадем, добави той.
"Аз също бях изненадан, че нямаше други участници. Предполагам, че други заинтересовани не са успели да подготвят изискваните документи, както и да докажат, че са платили всички свои дължими данъци към държавата в момента на търга. Смятаме, че жилищният блок е добра инвестиция за фирмата ни. След извършен ремонт можем да го продадем с печалба", каза Красимир Танчев, съсобственик на фирма "Милкана ЕООД".
Земята под този блок е на Община Плевен. По закон, при продажба, държавата трябва да предложи блока първо на нея. Търгът е проведен на 13 ноември, дни след местните избори, когато новите общинари не са встъпили в длъжност. На 17 октомври, едва след като търгът вече е спечелен, идва и предложението на НЕК към общината да купи блока, казва новият кмет на Плевен.
„Разбрах след стъпването ми в длъжност за провеждането на този търг. Най-разумното е да се реновира и да се отдава под наем, за да се възползва общината от средствата – т.е. приходите ще отиват от наемите в общината“, обясни Валентин Христов.
От НЕК казаха, че първо провели търга, за да видят интереса, а сега вече предлагат на община Плевен да купи блока на същата цена вместо фирмата. С това е наясно и самата фирма, а решението е в ръцете на общинския съвет.
„Срокът, който ни е поставен от НЕК беше кратък и помолих за отсрочка до месец януари, така че на януарската сесия на общинския съвет ще бъде внесена за разглеждане тази точка“, добави Христов.
В това време от Националната електрическа компания се опитват да продадат още блокове, общежития и почивни бази из страната, построени като част от проваления проект АЕЦ-Белене - без полза и с милиони левове загуби. За разлика от по-оживения Плевен обаче, 24 от общо 233 апартамента в Белене са отдадени под наем, макар и на символични цени. Там НЕК отдава и 14 гаража - срещу наем от 20 лева на месец.
От компанията ни показват снимки на тези помещения от горните етажи. Какво обаче е правила държавата с блока 20 години, за да стигне до продажбата за под 3 милиона лева? От НЕК отговарят, че вече са обявявали търг през 2016 г., но никой не се явил да го купи. С това в следващите 7 години опитите за продажба приключват. Ремонти и поддръжка на пустеещата сграда също не личат от снимките.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук