Проф. Ангелов разкри ще се блокират ли пак градове с КПП-та заради К-19

Здравният министър бе в Бургас, където се запозна с работата на Общинския кризисен щаб за борба с пандемията  COVID-19

Здравният министър проф. Костадин Ангелов каза дали ще се върнат отново КПП-та заради пандемията от коронавирус. Той бе в Бургас, където се запозна с работата на Общинския кризисен щаб за борба с пандемията  COVID-19, пише "Флагман".

Проф. Ангелов категорично опроверга слуховете, че на бургаското пристанище е пристигнала пратка с 800 караулки, които да се използват за КПП-та, при бъдещо затваряне на градовете наесен.

"Казах го в Кюстендил, казвам го и отново и в Бургас: Нямаме никакви намерения да затваряме каквото и да е било в страната. За мен тези твърдения са нищо повече от една грозна лъжа", заяви той. 

Проф. Ангелов коментира и разликата между броят на заболелите в Бургас и Варна.

"Два са факторите, даващи яснота по този въпрос. Първият е разликата в спецификата на пристигащите в двете области. Вторият, може би по-важен, е организацията по отношение на всички създадени противоепидемични мерки и координацията, създадена от Областния и Общинския кризисен щаб."

Здравният министър разкри и дали ще паднат задължителните PCR тестове при влизането на българите в Турция:
"Запознат съм с проблема и имаме депозирано писмо в Министерството на здравеопазването от министъра на туризма Марияна Николова. 

Очаквам като се върна в София в понеделник да имаме събиране на ръководството и с главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и още тогава да се вземе решение на базата на цифрите – дали това ще е безопасно за българските граждани. 

Ако е, то ние ще вдигнем забраната за турски граждани, идващи в България, а съответно турците са обещали да направят същото".

-Министър Ангелов, днес плъзнаха слухове, че на Пристанище Бургас е пристигнала пратка с 800 караулки, които да се използват за КПП-та, при бъдещо затваряне на градовете наесен...

-Казах го в Кюстендил, казвам го и отново и в Бургас: Нямаме никакви намерения да затваряме каквото и да е било в страната. За мен тези твърдения са нищо повече от една грозна лъжа. 

-Как ще коментирате това, че Сърбия планира да изгради ограда на границата си с България за предотвратяване на влизането на коронавируса?

-Не мога да коментирам на този етап. Ще проведа разговор с министърът на външните работи Екатерина Захариева и когато имам отговор, ще информирам за него своевременно. Не смятам, че България в момента, изхождайки от цифрите, представлява някаква опасност, която да е по-голяма от тази в другите балкански държави, граничещи с нас.

-На какво се дължи разликата между броят на заболелите в Бургас и Варна? Тук се отчитат много по-малко заразени.

-Два са факторите, даващи яснота по този въпрос. Първият е разликата в спецификата на пристигащите в двете области. Вторият, може би по-важен, е организацията по отношение на всички създадени противоепидемични мерки и координацията, създадена от Областния и Общинския кризисен щаб.

Искам да ви кажа, че по мои наблюдения, много малко са местата в България, където е създадена толкова добра организация, колкото в Бургас. За това са отговорни пряко и аз им благодаря – колегите от РЗИ-Бургас в лицето на д-р Георги Паздеров. Това са нашите „войници на фронта“ в битката с това заболяване.

Те обслужват не само лечебните заведения, но и всички контрол-пропускателни пунктове, които са на пристанището и на летището. Това са хора, които жертват огромни сили и средства, за да виждаме днес резултатът, който е налице. 

-Българите пътуват изключително трудно в ЕС. Работи ли се по това хората, които буквално са притиснати от задължителни карантини и PCR тестове, да бъдат облекчени по някакъв начин?

-Решенията се вземат индивидуално от всяка държава в зависимост от преценката на съответните здравни власти. Ние сме направили нашата преценка и виждаме, че тя не е грешна. Вижда се разпространението на заразата на територията на България – в момента нямаме недостиг на болнични легла, на апаратура.

Създадена е цялостна организация във всички области на страната. Единственият проблем, който е характерен за цялата страна, е недостигът на хора. В тази насока ще насочим бъдещите ни усилия, защото напускането на младите лекари е тенденция, която ние сме длъжни да пречупим.

Имам една голяма амбиция и се надявам да я постигнем – тя е да върнем доверието на гражданите в нашата здравна система. След обиколката ми в Бургас днес мога да кажа, че колегите са много натоварени, една голяма част от тях – изморени; много от тях са и възрастни хора. Въпреки всичко това те са много мотивирани и готови да се справят с всичко, което предстои.

-Водят ли се разговори с Министерството на здравеопазването в Турция за отпадането на карантината за българи, които отиват на почивка в южната ни съседка? Да не се налага да правят PCR тестове или задължително да са под 14-дневна изолация?

-Запознат съм с проблема и имаме депозирано писмо в Министерството на здравеопазването от министъра на туризма Марияна Николова. Очаквам като се върна в София в понеделник да имаме събиране на ръководството и с главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и още тогава да се вземе решение на базата на цифрите – дали това ще е безопасно за българските граждани.

Ако е, то ние ще вдигнем забраната за турски граждани, идващи в България, а съответно турците са обещали да направят същото.

-С поглед в бъдещето – в световен мащаб пандемията изглежда вече отминава и това е видно от статистиката. Има ли достатъчно легла все пак в България и ще може ли здравната ни система да издържи на евентуална втора вълна?

-Да. Това е моят отговор.