Проф. Ангелов съобщи за скандални клипчета с танци на масата, а доц. Кунчев заговори за "Калашници"
Никой не твърди, че при прилагането на даден тип мерки, вие ще получите ограничение на епидемия, смята проф. Костадин Ангелов
"Имаме училища, в които нямаме нито едно заболяло дете или ученик, да, в малки села и населени места. Там да говориш за ковид е ерес, те просто не са виждали това. Има и училища, в които нещата са много по-сериозни. Много се изговори за правилността дали трябва да бъдат затворени моловете". Това заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов.
Оказа се, че хората сме много социални. Дори на децата, вчера си говорих с дете, което не ходи на градина и което ми каза, че му липсва. В същото време получавам писма от родители с искане да се затворят детските градини и училищата. Намирането на правилното решение е много трудно", добави той.
По думите му българското общество не е готово за пълен локдаун. Ако направим всичко това изведнъж, нито ще бъдем разбрани, нито ще получим съдействието да го направим. Защо моловете? Затваряйки училищата, децата отиват в мола. В нашата държава се случват понякога изумителни неща.
Няма да ви пусна клипчетата какво се случва по ресторантите на 8 март - по масите, танци. На тези хора, които играят на масата, как да им обясним, че е опасно? Каква информация повече да дадем? Не говорим тук за капацитети и работно време", отговори проф. Костадин Ангелов.
"Всеки път ви казвам едно и също - реагираме в движение. Няма правилно и неправилно решение. Решенията са такива, каквито са в състояние на война. Не смятайте, че на тази маса стоят безотговорни хора, не се страхувам от мерките и тяхното налагане. Ако се наложи, ще го направим. Кога? Не знам. Нямаме колебания в тази посока!", отсече проф. Ангелов.
"Днес в Плевен, при взетите мерки вчера, ще има протест. Като се съберат хората, какъв ще бъде ефектът от взетите мерки? Ефект ли ще бъде или дефект? Разумът трябва да бъде медицински", заяви министърът.
"Никой не твърди, че при прилагането на даден тип мерки, вие ще получите ограничение на епидемия. Епидемичният процес е сложен, че всичко влияе. Затова не вярвам, благодаря им на всички математици, но тези прогнози няма да излязат верни. Процесът е многофакторен.
Вечното обвинение, дайте ни прагове. В Словакия в момента заболяемостта е 1400 на 100 000. Какво да направим? С автоматите по улиците?", включи се и разпалено доц. Кунчев.
"Много приятно съм изненадат от поведението на собствениците на заведения", похвали ресторантьорите доц. Ангел Кунчев. "Те успяха да наложат много добре мерките. Това, че един на 100 не ги спазва, не е проблемът", посочи той.