Проф. Аргирова сподели тревогата си от ситуацията с К-19 и ваксинирането у нас
До изборите има достатъчно време да се разработи схемата за гласуването на хората, които са в карантина
Можем да бъдем по-сигурни в прогнозата за епидемичната картина у нас в един по-следващ период, 25-30 януари. Коледните и новогодишните празници завършиха неотдавна и при един по-разширен инкубационен период - до 30 януари, ще е много важно какви ще са цифрите.
По това ще разберем до каква степен хората са се съобразили с всички изисквания, то ще е показателно и за това какви ще са нагласите им.
Това каза вирусологът проф. д-р Радка Аргирова по време на консултации при президента Румен Радев за предприемането на необходимите мерки за провеждането на справедлив и прозрачен изборен процес, който да гарантира правото на глас и здравето на българските граждани.
Настоящото намаляване на броя на новозаразените мен не ме успокоява. Броят на изследваните е малък, то не става равномерно, за да правим изводи за цялата страна. Следващите дни ще излязат хората, които не сме виждали – да видим каква ще бъде ситуацията, заяви тя.
До изборите има достатъчно време да се разработи схемата за гласуването на хората, които са в карантина. Трябва да се разработи и схемата как ще се осигури гласуването на пациентите в болниците, което ще е изключително трудно.
В никакъв случай не трябва да се допуска в болниците да влизат неимунизирани хора. Всички мерки трябва да бъдат точно разписани. Трябва да се постараем около месец преди датата, която се обяви за избори, да има съсредоточаване на здравни заведения, в които ще се проведе гласуването. Добре е, ако е възможно, те да бъдат по-малко на брой, посочи проф. Аргирова.
Остро стои въпросът възможен ли е избор на ваксина. В края на периода, когато парламентът обяви кои фирми ще доставят ваксини в Европейския съюз и в страната, възниква въпросът можем ли да избираме.
Все още до обикновените хора няма информация коя ваксина какви качества има. Апелирам към изпълнителната власт за написване на кратки и ясни материали с информация за ваксините, за да знаят хората какво да изберат. Да те боли, като те боцнат, не е проблем, но да получиш анафилактичен шок, е сериозно. Трябва да има сериозна информация, подчерта вирусологът.
Трябва да се изясни дали здравните власти са склонни да се нарушава схемата за имунизация. Появяват се информации, че в Англия ще се смени схемата, но ние не сме в ситуацията на Югоизточна Англия. Всяка промяна води до рискове.
Като вирусолог ме притеснява, че ако се смени срокът между трите седмици, за които е дадено разрешение за използване на ваксината, никой не знае дали от четвъртата, шестата или дванадесетата седмица няма да има опасност от ново заразяване.
Все още не знаем колко е защитата след трите седмици, за да мислим за удължаване на този срок. Ваксината селектира щамове у хората. Има условия други, по-патогенни щамове да се размножат повече и да не се получи очакваният резултат.
Много държа, ако е възможно, да проведем едно чисто професионално събрание и да вземем сериозни, обосновани на науката изводи и да не се допускат своеволия, каза още проф. Радка Аргирова.