Държавата полага големи усилия кръвта, която се предлага на пациентите, да бъде качествена. Това каза проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, цитиран от "Фокус".
След проверка на случая в Русе на прелята кръв, заразена с малария, проф. Кантарджиев подчерта, че ще се предложи чужденците, искащи да даряват кръв, да получават въпросника за здравното им състояние на английски. Трябва да се изяснява и здравният статус на временно пребиваващите у нас, добави лекарят. 

„Това е много сложна система и дял от медицината, който напредна в последните години. Трябва да се направи много в няколко насоки. Първо, актуализиране на нормативните документи за кръвопреливане; второ, контрол на кръвта, която се прелива, и третото и най-важно - обучение на лекарите по време на специализацията им. Всеки лекар трябва да е наясно кога да иска кръвопреливане, какво трябва да знае за него и как става то. През последните 10 години нещата в тази сфера се промениха коренно, така, както в малко други части на медицината“, обясни проф. Кантарджиев. 

Относно случая в Русе Тодор Кантарджиев коментира, че маларийният плазмодий в тялото се доказва с генетични методи. Близките на починалия мъж, на когото кръвта бе прелята, са отказали аутопсия, без която не може дефинитивно да се определи причината за смъртта му, каза още професорът и призова казусът да не става причина за недоверие в системата. Заради лекарската грешка в комуникацията с кръводарителя наказания ще има, увери д-р Кантарджиев.