Проф. Иво Петров за напрежението в здравеопазването: Ще настъпи несъществуващ конфликт
Представители на Българската болнична асоциация поискаха среща с премиера Бойко Борисов заради напрежението между лекари и медицински сестри
Справедливи искания и справедлива кауза са на път да се изродят в един несъществуващ конфликт, който не е в услуга на никого, така кардиологът проф. д-р Иво Петров коментира напрежението между протестиращите медицински сестри и лекарите в ефира на Нова телевизия.
"Една не малка част от колегите преди да станат лекари са били медицински сестри, включително и аз. Ние не сме от двете страни на бариерата, това е изкуствено създадено", заяви Петров и добави, че "каузата е справедлива, но се изказват и парадоксални искания, които са неосъществими".
Според него "демонизирането на лошите лекари, които взимат много пари, е абсурд". "Ако се върви по посока на конфронтация между различните участници в здравеопазния процес, няма да ни е трудно да организираме една група във Facebook и да имаме палатков лагер на младите лекари, което би било доста негативен момент.
Младите лекари в момента взимат доста ниски заплати. А ние им дължим нашето бъдеще. Бъдещето на здравеопазването се крепи на младите лекари", смята проф. д-р Петров.
"Някои казват, че не е добре да се наливат средства в една система, в която има течове", обясни още той. "В последните 1-2 години обаче има отрезвяване. Медицински одит прави проверки".
"Не трябва да се демонизира цялата система и да се казва – лекарите крадат", заяви кардиологът.
Преди няколко дни представители на Българската болнична асоциация /ББА/, на Сдружението на общинските болници, на Националното сдружение на областните болници за активно лечение, на Асоциацията на университетските болници и на Националното сдружение на частните болници са изпратили общо писмо до премиера Бойко Борисов, в което го канят на среща-разговор, съобщиха от ББА.
В писмото от организациите заявяват, че не трябва да се противопоставят лекари и медицински сестри, тъй като "никой не печели от конфликт на медицински специалисти, които трябва да работят в екип за здравето на пациентите".
Болничните организации са се обединили около тезата, че да се кредитират с доверие думите на група протестиращи, без оценка на фактите и действителността, не само дискредитира всички лечебни заведения в страната, но уврежда доверието в цялата здравна система.
Поредните внушения за пороци в дейността на целия сектор "Здравеопазване" накараха представителите на всички болници да заявят, че не подкрепят представената информация за "далавери" и "злоупотреби с разпределение на заплати и болнични, схеми за източване на пари", "подправяне на документи" и "фалшифициране на клинични пътеки", посочват още от ББА.
От организациите изразяват готовността си по време на срещата да представят предложенията си за реформа в здравеопазването.
Писмото на ББА дойде няколко дни след проведената среща между премиера Борисов с протестиращите медицински сестри.
След срещата тогава стана ясно, че правителството обещава на медицинските сестри по-строг контрол и преразпределение на публичните средства.