Проф. Кантарджиев обяви разликата между комарите у нас и кога хапе най-опасният вид

По обяд хапят тигровите комари, които са пренесени у нас с цветя, а след 18 часа хапят този вид, който обичайно населява нашите географски ширини

Идва лятото, а с него и различни вируси. Опасностите, които ни дебнат през този сезон, бяха тема на гостуването на проф. Тодор Кантарджиев в "Денят започва с Георги Любенов".

Той изтъкна, че преносител на някои заболявания са комарите и в столицата са взети мерки срещу този вид насекоми. Проф. Кантарджиев препоръча да си купим репеленти и машинки срещу комарите в стаите, майките на бебета да мажат с репелент количките и леглото на детето, а не кожата му.

Предупреди, че по обяд хапят тигровите комари, които са пренесени у нас с цветя, а след 18 часа хапят този вид, който обичайно населява нашите географски ширини.

След два дни идва астрономическото лято и трябва да помислим за някои летни инфекции, каза още Тодор Кантарджиев.

"Инфекциите са свързани с храненето, пиенето на вода и мръсните ръце. Възпитаният човек трябва да си мие по 12 пъти на ден ръцете без да сме в ковид обстановка, да се създават навици и на децата за това, а когато сме на курорт - тоалетните ни кърпички да са на хлорна основа." - препоръча проф. Кантарджиев.

Той коментира и разпространението на ковид като изтъкна, че в Гърция преди ден са регистрирани 7000 новозаболели, от които 8 души са починали. В България в същия ден имаме 240 заболели, но 9 починали.

"Това значи, че в Гърция доста повече са ваксинираните и смъртността е по-ниска, същото е в цяла Европа", отбеляза той.

Проф. Кантарджиев поясни, че Омикрон започна да мутира и B2 се е изчерпил. Най-новият вариант на щама ще е BE.