Проф. Кантарджиев: Ваксините създават доживотен имунитет или поне с години СНИМКИ
Вече над 96 процента от циркулиращия вирус е индийският вариант, заяви ученият
Професор Тодор Кантарджиев проведе среща със смолянчани, за да ги агитира да се ваксинират. Той беше на посещение в Смолян по покана на Регионалната здравна инспекция, пише "Марица".
- Професор Кантарджиев, какво ви доведе на площада в Смолян?
- Любезната покана на колегите от РЗИ и кмета. Дойдох да се срещна с хората, да поговорим за ваксините открито, защото имат много въпроси. Допуснахме в обществото някои недоизказани неща. В РЗИ беше организиран голям семинар на електронна платформа, в който се свързаха много лекари и много хора от общините в региона. И с отговорите си може би успях да успокоя някои техни страхове.
- Защо сега ни плашат с делта варианта на вируса, хората се умориха да се паникьосват...
- Националният център по заразни болести преди около 2 месеца доказа делта варианта в нашата страна, т. нар. индийски мутант, който се оказа пъти по-заразен от британския.
В края на миналата година само за няколко месеци британският вариант измести китайския с идващите първо от Великобритания и Холандия българи, които се връщаха за празниците по Коледа и Нова година. Тогава имахме пик на епидемията, трета вълна, която започна в средата на януари и затихна през месец май.
За съжаление, след като Националният център доказа първия делта вариант у нас, се оказа, че за две седмици той превзе нашата страна, яви се във всички области и започна да измества за много кратко време британския.
Вече над 96% от циркулиращия вирус е индийският вариант. А при него, ако гледате болен вкъщи и не сте ваксинирани или прекарали болестта, няма начин да не се разболеете.
- Ваксините, с които разполагаме, добра защита ли са срещу делта варианта?
- Сегашните ваксини, които се използват в ЕС, включително четирите ваксини в нашата страна, осигуряват 91% защита от влизане в болница и тежко прекарване. В Европа са много малко тежкоболните, които са ваксинирани. Това са единични случаи.
Това, което се преекспонира в обществото - за умрелия мъж в Гърция, който е ваксиниран, е единичен случай. На 4.5 млн. души ваксинирани един да почине от вируса - това не е ли реална защита? Още повече че винаги съм казвал, че ваксината не защитава на 100%. От 1000 души 50 ще се разболеят, но по-леко и няма да имат нужда от интензивни грижи.
- А защо делта е по-заразен?
- Много по-лесно се заразява човек с него, защото с делта вариантът 1000 пъти повече вирусът е в носа на човек от уханския вариант и няколкостотин пъти повече от британския. Тоест повече вируси в носа, повече в носоглътката и по-лесно заразяване.
- Адекватни ли са мерките, които обяви министърът на здравеопазването?
- Аз съм гражданин на Република България и както всички нормални граждани ще спазваме въведените от министъра мерки.
- При срещите си с хората какво ви е впечатлението, имат ли интерес към ваксинирането?
- От срещите разбирам, че хората за добронамерени, заинтересовани към здравето. И мисля, че ако не бяхме допуснали разноговорене, и то от лекари, които правеха политическа кариера, да компрометират ваксините, нещата щяха да са много по-добре. Защото нашият народ има традиции и добро отношение към ваксините. Ние сме една от първите държави в Европа, в която ваксината за дифтерия е въведена, както и ваксината за туберкулоза. През 1903 г. задължителна става ваксината за едра шарка. Ако не беше ваксинационната политика в България и през 1957 г. срещу детски паралич, сега още щяхме да гледаме мои връстници как си влачат краката по София и Смолян.
- Имате ли надежда, че достатъчен процент от хората ще се ваксинират?
- Ами да се ваксинират, сега да го направят. След месец ще е късно. Съотношението в България е над 4-5 процента спрямо леталитета в света - 2%, сам си отговаряш на въпроса. Статистиката на Националния център, която излезе този вторник, сочи, че при тази вълна процентът на умрелите от болните е по-голям от вълната, която беше през пролетта. И това се вижда с просто око.
- Знае ли се с коя ваксина колко дълго се поддържат антитела?
- Националният център по заразни болести още пролетта на миналата година започна да проследява антителата при болни хора, а от януари т.г. започна да проследява антителата и клетъчния имунитет при медицински работници - 100 души с едната, втората и третата ваксина.
Националният център прави това, което правят западните институти. Преди два месеца излезе в Лансет изследване, при което с биопсия от лимфни възли се доказа, че ваксинираните с две РНК ваксини и прекаралите заболяването имат имунитет - доживотен или с години (б.а. - изследване на специализираното научно списание The Lancet).
С векторните ваксини е същата работа. Еднакво добри са ваксините. Ако е по-лоша едната в едно, е по-добра в друго, но всички създават доживотен имунитет или най-малко с години.
Професорът агитира смолянчани да се ваксинират, те си правят селфита
Зевзек пита дали ракията помага срещу вируса, антиваксърка напада медицинското светило насред площада
"С първак ракия може ли да се предпази човек от коронавируса?" - "Добре е." Това беше един от диалозите, които професор Тодор Кантарджиев проведе със смолянчани, дошли на среща с него на ларгото в областния град. Изтъкнатият епидемиолог и микробиолог, консултант към Столична община, беше на посещение в Смолян по покана на Регионалната здравна инспекция. В партньорство с Общината и Областната организация на БЧК РЗИ проведе с професора две информационни срещи - едната електронна, а другата на площада.
"Целта е хората в областта да получат по-подробна информация за ползите от ваксинацията, ефективността и безопасността на ваксините и да получат отговори на въпросите си, за да могат да вземат информирано решение. За работещите в сферите на здравеопазването, образованието и представителите от общинските администрации срещата се състоя в онлайн среда. Втората бе на живо с гражданите на Смолян", каза д-р Мими Кубатева, директор на РЗИ - Смолян.
Въпросът за ракията му зададе поетът зевзек Ангел Шеев - Шею. Колоритният професор отговори на него и на останалите въпроси не само с думи, но и с изразителните си гримаси.
Антиваксърка се заяде с професора, твърдейки, че никъде не бил упоменат съставът на ваксините и от тях оставали токсини в организма. Той се опита да <210> обясни, че въпросите <210> са несъстоятелни и няма нищо вярно в твърденията <210>, но като не успя да я убеди, се ядоса и си седна на пейка сред хората.
Малко бяха тези, които се престрашиха да му зададат въпрос публично на микрофона, но след това много се редиха на опашка, за да разговарят и се снимат с известния професор. Тодор Кантарджиев бе увековечен на десетки селфита.
"Ти се снима вече три пъти, сега други да дойдат", опитваше се той да вкара ред сред желаещите.
След официалната част видният ни епидемиолог запали лулата си и премина пеша по цялата главна улица на Смолян. Участници и в онлайн срещата заявиха, че в нея са задавани доста повече и доста по-смислени въпроси от хора от целия регион, което е направило дебата полезен.
С идването на проф. Кантарджиев доброволците от Областната организация на БЧК започнаха да анкетират за нагласите на хората към ваксинирането срещу Covid-19. Анкетата ще продължи до края на септември в цялата област, а желаещите могат да я попълнят онлайн на https://forms.gle/A1UhJj9wrmaGEszR7.