Проф. Михаил Константинов посочи кои други 2 европейски страни може да се разпаднат след Испания
Премиерът на Испания Мариано Рахой не призна референдума в Каталония, за да не може Страната на баските да последва примера ѝ. Там настроенията са коренно различни. Ако Рахой бе оставил референдума намира, поддръжниците на оставането на Каталония в състава на Испания щяха да спечелят, но така щеше да легитимира гласуването като средство за получаване на независимост. Това каза професор Михаил Константинов в ефира на bTV.
Следваща в списъка е Шотландия. Белгия също е хлабава държава, тя може във всеки момент да се разпадне, добави той.
По думите му, в Каталония и елитът, и обикновените хора искат независимост. Той обясни, че управниците искат статут на държава, за да могат да водят самостоятелна политика, а хората да живеят по-богато.
"Ставащото в Каталуния първоначално ми се видя доста глупаво, но всичко си има обяснение. Ако Мадрид беше оставил референдума да протече спокойно и нормално, най-вероятно щяха да спечелят привържениците на оставането в Испания, те са малко повече, но те си останаха вкъщи и въобще не излязоха да гласуват. Ако те бяха излезли да гласуват обаче, референдумът щеше да бъде легитимиран. От това веднага щеше да се възползва страната на Баските и да се отдели, защото там положението е много по-различно. Със сигурност Шотландия ще се отдели до 2-3 години от Великобритания. Няма какво да се лъжем. Причината за това е Брекзит. Не трябва да забравяме и Корсика. Белгия също е много лабава държава", прогнозира професорът.
Той не пропусна да коментира и горещата вътрешнополитическа тема относно споровете и воденето на битка между ГЕРБ и президента Румен Радев. "В страната има двама силни мъже. Не е нужно да им споменавам имената. Те трябва да седнат и да се разберат. Не трябва да пускат вторите си отбори да се ритат по кокалчетата. България има нужда от единство", категоричен беше Константинов.