Проф. Овчаров със сензационна новина за кирилицата: Преди дни откриха...
Според него кирилицата е старобългарска, а друг е въпросът, че обслужва всички славяни
Трети паметник на кирилицата е открит тези дни в Бесарабия. Това съобщи по БНТ 1 археологът проф. Николай Овчаров. Другите паметници на кирилицата са в монголската столица Улан Батори и на Антарктида.
„При наши пътувания с Младен Станев в Бурятия ни дойде идеята за паметниците на кирилицата, на неочаквани места. Кирилицата все още се използва в Монголия и Казахстан. Кирил и Методий са признати за учители на Европа, но има и политически аспект – в България е създадена кирилицата. И това не се знае по света“, каза проф. Овчаров.
Азбуката ни сега е руска редакция от края на 18 век, добави той.
Археологът съобщи, че има идея и в Далечния Изток на Русия да бъде направен такъв паметник.
Според него кирилицата е старобългарска, а друг е въпросът, че обслужва всички славяни.
„Ако трябва да сме коректни – тя е българска – такава е възприемана през 10 и 11 век от другите страни. Когато Русия приема християнството повече от 100 години след нас, български просветители са я занесли в Русия. И в другите страни е по същия начин – във Валахия до 19 век пишат на нея“, припомни той.
Проф. Овчаров смята, че езикът от времето на Светите братя се е променил много. „Говорим за 14 века. През 15-16 век именно в Молдова и Валахия се запазва старобългарският език. Там постепенно преминава в новобългарски език“, добавя археологът.