Проф. Петров обясни кои от заразените с Омикрон стигат до реанимация
Омикрон протича наистина по-леко от предходните варианти, много хора го карат на крак у дома, обясни експертът
Омикрон протича наистина по-леко от предходните варианти, много хора го карат на крак у дома, някои нямат никакви симптоми. Това заяви в студиото на "Говори сега" по БНТ проф. Николай Петров, ръководител на катедра по анестезиология и интензивно лечение във ВМА.
Дали се вижда обаче краят на пандемията ще го кажат ясновидците, а лекарите не са от тях, каза професорът. Той все пак изрази надежда, че с Омикрон се върви в посока да се изгради групов имунитет срещу коронавируса.
Хората не трябва да се плашат от това, че са позитивни, това не означава непременно, че са болни, каза проф. Петров.
Уточни, че при предните вълни от 10 души в реанимация - 9 са губели живота си, но вече не е така.
Интензивните отделения в момента не са така натоварени, както при предишни вълни, което е надежда за самата специфика на протичане на заболяването.
И все пак - какъв е профилът на пациент, който стига до интензивно лечение?
"Неваксиниран, над 60 години, със затлъстяване, диабет и няколко хронични заболявания, които не са под добър контрол. По две причии - че той се страхува или е немарлив да ходи редовно при специалист да поддържа диабета си или няма този лесен достъп до специалист, както досега", каза проф. Петров.
Това обаче не означава, че по-младите, дори и да не са ваксинирани, са застраховани да не стигат до реанимация.
По думите на проф. Петров хората не отчитат колко натоварени са интензивните отделения от самото начало на пандемията.
"Малко хора си дадоха сметка, че всяка болница, за да функционира по стандарт, разполага с едно интензивно отделение. В рамките на пандемията това интензивно отделение трябваше да поема и тежките ковид пациенти, тоест работата стана двойно по-голяма.
В интензивните клиники много трудно може да се открият нови легла, защото всяко легло върви с оборудване и персонал. Два до три пъти повече са пациентите и натоварването на персонала и това доведе до изпепеляване на хората", каза професорът.