Проф. Рачев: К-19 го няма в природата, но ситуацията е катастрофална в този сектор у нас
Големите надежди за обърканото от коронавирус лято са то да продължи максимално дълго, посочи той
Големите надежди за обърканото от коронавирус лято са то да продължи максимално дълго, за да може да компенсира донякъде икономическите щети и проблемите в туризма.
"Очаква се валежите да бъдат в норма в източната част на страната. Юли месец си отиде ужасно сух за долното поречие на река Марица и Тунджа. През август предстои разделение на Източна и Западна България. В Западна България ще вали нормално и малко повече, а в Източна ще е отново сухо", обясни климатологът проф. Георги Рачев, цитиран от Bulgaria ON AIR.
Преди дни туристи сигнализираха, че във водата и на брега на плаж "Иракли" има мазни бели топчета. От Морската администрация обясниха, че става въпрос за палмово масло, което най-вероятно е изхвърлено от преминаващи кораби.
"Замърсяването на водите е част от действителността, тъй като трафикът в Черно море не е малък. В открито море редица кораби мият своите танкове и това стига и до нашето крайбрежие. Има служба, която следи и трябва да глобява такива кораби", добави още проф. Рачев.
По негови думи през последните дни температурата на морската вода е достигнала 28 градуса, тъй като има пренос от изток, който придържа топлата вода към крайбрежието.
"По-страшно е положението в българските реки. Те бяха унищожени по отношение на движението на рибите и заблатяването", посочи още проф. Рачев.
Според климатолога, що се отнася до чистотата на водите, положението е още по-тежко - глобите били смешни, a контролът не бил добър.
"Река Дунав отводнява половин Европа, климатолозите я наричаме "клоаката на Европа". Особено лятото, концентрацията на замърсителите рязко се увеличава", изтъкна той.
Проф. Рачев коментира и как изолацията по време на пандемията повлия на природата. Според него морето е чисто, а плажът е пълен с български туристи.
"Ние изоставаме катастрофално по отношение на международния туризъм и около 2 млн. чужди туристи ги няма в България. Мит е, че българите могат да заместят чуждите туристи", каза още той.
Климатологът посочи, че до този момент смъртността от COVID-19 е спаднала двойно поради различни фактори. И добави, че е възможно лятото и горещините да убият коронавируса.
"Продължавам да следя цялата информация, която се отнася за Ковид-19 в естествени условия. Сред природата вируса го няма", заяви още проф. Рачев.