Проф. Рачев прогнозира: Солунска зима ни връхлита през януари!
Основание за тревога няма, хората се радват на топлото време, не се сбъднаха заплахите за бомбастични сметки за парно и ток, каза климатологът
"Нова година, Богоявление, Ивановден ще посрещаме с пролетни температури. Никакъв лед няма да разбиват калоферци в Тунджа за прочутото хоро на Йордановден тази година. Пловдив ще посреща празника с температури 12-13-14 градуса максимални температури при 2-3-4 градуса минимум. Така ще е докъм 10-12 януари, в средата на Голям Сечко, известен в миналото със студовете си.
Топла Коледа и Нова година не е нещо изключително у нас. В последните 20-30 години дори това е нещо като тенденция – през 2010 г. в Пловдив и София на Нова година темпарутирите бяха плюс 18 градуса", това заяви климатолог номер 1 на България проф. Георги Рачев.
"Проблемът не в това, че декември си отива с 3.3 градуса по-топъл от нормалното, а в това, че топлото време продължава твърде дълго време. Декември си отива много топъл, периодите с над нормалните температури станаха много дълги, до десетина дни.
Според средносрочните прогнози докъм 10-12 януари не се вижда студ, снеговалежи, напротив – времето остава раннопролетно, дори с положителни сутрешни температури, дори в София. Ето това е феномен, който не е наблюдаван до този момент", обяснява експертът, цитиран от "Марица".
"По планините няма сняг не само в България. Според германски учени в Алпите при връх Цугшпитце снегът е с 8 м по-малко от обикновено. Топло е и в цяла Европа.
Според британската метеорологична служба смята, че след излизане на окончателните данни 2022 г. може да се окаже най-топлата година за Обединеното кралство.
Става по-топло, въпреки че имаме Ла Ниня – феноменът в екваториалната част на Тихия океан. Тази по-хладна вода, която господства над огромна територия, ще си отиде и на нейно място трябва да дойде Ел Ниньо, по-топла вода. Има много голяма вероятност 2023 г. да се окаже рекордна по високи температури, дори най-топлата досега.
Кога точно ще завали сняг е трудно да се каже. Но засега и в планината няма сняг. Надяваме се към средата на януари да завали, но не знаем дали ще се случи", каза климатологът.
"Ще се случи това, което наричаме Солунска мека зима, но основание за тревога няма, хората се радват на топлото време, не се сбъднаха заплахите за бомбастични сметки за парно и ток", смята проф. Рачев.
Цитира свой приятел, който досега спестил 3 кубика дърва заради високите температури. Нямало опасност и трайните насаждения да започнат вегетация заради ниското слънце, есенниците били добре засега. Заради липсата на поледици е по-малък и броят на пострадалите по пътищата, констатира климатологът, известен с чудесното си чувство за хумор.
"Високите температури и липсата на сняг обаче са проблем за зимния туристически сезон. Той е започнал, туристите са дошли, но не могат да карат ски. Високите температури не позволяват и да работят оръдията за сняг. Дано завали, за да помогне на туризма", казва проф. Рачев.
Кой е той?
Проф. Георги Рачев е преподавател в Катедра „Климатология, хидрология и геоморфология” на Геолого-географски факултет на СУ „Св. Климент Охридски”. Проучва въпросите на климата и отражението му върху здравето на човека и икономиката. Специалист в областите възобновяеми енергийни ресурси и качество на атмосферния въздух.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук