Проф. Рачев с шокираща прогноза за февруари заради фьоновия ефект
Ако и този месец се сбъдне прогнозата, това ще е най-топлата зима от началото на статистиката в България
Предупреждения винаги трябва да има. Сутринта гледах как се промъква този средиземноморски циклон и бели не трябва да има. Но е хубаво да има предупреждение, защото реките в този регион са доста поройни. Ще се разминем с опасността днес, но трябва да имаме едно на ум.
Това заяви професор Георги Рачев в ефира на Нова тв, коментирайки опасността от преливане на редица реки в България.
Малък сечко винаги е искал да блесне и да прилича на големия си брат. Тогава свършва зимната циркулация и започва пролетта. Имаме рекорд през януари. Валя между 200 и 400% над нормата. Имало е и други години, когато е валяло много, но за територията на цяла България може би това ще се окаже най-валежния януари от началото на статистиката, разкри още прочутият климатолог.
По думите му, в резултат проблеми с язовирите практически няма. "Проблемът с язовир Камчия е решен, стига да не го източим", подчерта Рачев.
Говорейки за времето през февруари, Рачев разкри, че ни очаква доста топла първа декада на месеца.
"Очаквани ни топло време, нямаме отрицателни температури в София. Максималните ще бъдат твърдо над 10 градуса. Фабулата е след 11-ти за по-хладно, студено време, за отрицателни температури в по-високите места", каза Рачев.
"Между Пловдив и София няма да има кой знае каква съществена разлика. Отново високи температури, с доста голяма възможност за сбъдване. Направо ще си бъде пролетно време. Януари си отиде с 4 градуса по-топъл. Ако и февруари се сбъдне прогнозата, това ще е най-топлата зима от началото на статистиката в България", каза още професорът.
По думите му, отиваме към топъл февруари с нормални или над нормата валежи. Нищо чудно при благоприятни обстоятелства на места е възможно, при фьонов ефект, да стигнем и до 20 градуса.
Рачев коментира и идеята на Бил Гейтс за сянка в атмосферата и охлаждане на Земята. "Харвард с удоволствие ще използва парите на милиардера.
Едно балонче, в което вкарваш тебешир и ситните частици започват да се разхвърлят. Земното притегляне няма да може да ги придърпа веднага. Това е на базата на големите изригвания на вулканите, когато са изхвърляни понякога редица кубически километри скали във формата на прах в атмосферата.
Това са малко фантастични неща. По-добрият вариант е да намалим въглеродните емисии. Топлото време дава възможност за изпарения, те формират облаци, а те са перфектния начин за охлаждане. Трябва да живеем в унисон с природата. Харвард обаче с удоволствие ще вземе парите, ще направят този експеримент и ще се види ефекта", каза Рачев.