Проясни се цялата сложна процедура по екстрадицията на Божков от ОАЕ

Той притежава офиси в Дубай и Абу Даби, от които ръководи хазартния си бизнес в държави от Средния изток

Васил Божков може да получи резидентска виза в Обединените арабски емирства, съобщава БНТ. Според източници на медията там българският бизнесмен е придобил собственост за повече от 280 000 щатски долара.

Божков притежава офиси в Дубай и Абу Даби, от които ръководи хазартния си бизнес в държави от Средния изток. На този етап няма данни за оборота, но наличието на тази инвестиция е основания за резидентски статут.

България няма двустранно споразумение за екстрадиране с Емирствата, при това положение как Божков може да бъде върнат, за да бъде съден у нас ?
От 2006 година Емирствата са страна по Конвенцията на ООН за борба с корупцията и това е един от документите в Международното право, на които можем да се позовен при искането за екстрадиция.

Още повече, Божков е обвиняем за ръководител на Организирана престъпна група, в която дейност съществуват и корупционни престъпления - т.е. даване на подкупи. В Обединените арабски емирства, пак от 2006 година има Закон 39, който казва как се осъществяват екстрадициите. С държавите, с които няма споразумение прилагането на този закон се съобразява с принципа на реципрочност в международното право.



С какви документи се иска екстрадиция?
Искането трябва да бъде придружено с копие на личните документи на чужденеца, приложимия закон на искащата страна и копие на разследването за обвиняемия или съдебното решение за осъдения. Всички документи трябва да са преведени на арабски език. Искането се разглежда на две инстанции - първо в компетентния съд - в случая с Божков - наказателния съд на Абу Даби. Решението може да бъде обжалвано пред Апелативния съд, който се произнася окончателно.


Кога се отказва екстрадиране?
Емирствата не екстрадират свои граждани. Отказва се ако искането е за престъпление по политически подбуди, при нарушаване на военната повинност, ако целта на искането е преследване или наказание заради раса, религия, националност и политически възгледи.


Ако разследването е прекратено, има оправдателна присъда или е излежал наказанието си - тогава също се отказва екстрадиция.
 


Има и режим на отхвърляне - ако е изтекъл давностния срок за налагане на наказание и ако има опасност чужденецът да бъде изтезаван или в искащата страна се прилагат жестоки наказания.



Ако Васил Божков има резидентски статут това може ли да попречи и съдебната процедура има ли алтернатива?
Законът не предвижда специална закрила за притежателите на резидентски статут, но има задължение за стратегически инвестиции да се преминава единствено през съдебна процедура.

Това е свързано с възможността за алтернативно решение и то е т.н. "проява на добра воля към искащата държава". Ако то се приложи очакването е, че при искане екстрадиция пък от страна на Емирствата към тази държава ще има същия подход.