Психолог с ключов анализ след трагедията с убитото 11-годишно момиче
„Страхувам се, че ще станем толерантни към плесници и ритници. Българските родители смятат за конвенционален метод за възпитание шамарът. Дори само това да се случи е нещо много опасно”. Това каза в предаването "Тази събота" по bTV психологът Младен Владимиров.
Той коментира смъртта на 11-годишно момиче от столичното 52-ро ОУ в Бояна. Детето беше ритнато от свой съученик в корема, като по-късно се почувствало зле и починало в болницата. „Ако окажем бърза подкрепа на децата в първите няколко дни, това е достатъчно. После проследяваме посттравматичния стрес”, поясни Владимиров.
„Работата с детето, което е ритнало момичето, ще е много трудна. Трудно ще е и за самите свидетели, които ще развият срам и вина и ще разберат какво се е случило”, каза още Владимиров.
„Това е наказуемо деяние”, каза Владимиров по повод данните, че директорката и съучениците на Йоан Матев са знаели, че той е издирван като извършител на убийството в Борисовата градина. Вчера стана ясно, че задържаният Матев е бил прикриван от близки, роднини и приятели за извършеното престъпление, а директорката на училището му го е посъветвала да си извади бележка за деня, за да не го заподозрат. „За съжаление през последните години при всички случаи на насилие и агресия забелязваме, че в основата е липсата на доверие към институциите и ние тръгваме към елемента на самоуправство”, каза Владимиров.
„Усещаше се едно хладнокръвие при извършването на убийството на Георги и всички, които работеха по темата, вероятно са си давали сметка, че тази хладнокръвност говори за една патологичност на убиеца и че това може да бъде прехвърлено и върху тях”, смята Владимиров. „Не съм убеден, че играта Син кит съществува чисто технологично, но дори да е само в медиите, тя пак е от значение”, каза Димитър Ганчев от Интернет общество. По думите му това, което се случва в онлайн средата е отражение на реалния свят.
„На подобни случаи се противодейства с обръщане на внимание. Всички тези прояви са в резултат на липсата на внимание към тези деца”, смята Ганчев. „Крайно време е да започнем да правим тренинги с децата за справяне с трудностите във виртуална среда”, смята Младен Владимиров.