Радев и президентът на Грузия обсъдиха икономическия обмен след COVID-19
Борбата срещу коронавируса изисква общи усилия на държавите и солидарност, била позицията на двамата президенти
Развитието на транспортните, енергийни и дигитални коридори в региона на Черно море ще имат особено значение след края на икономическия застой, предизвикан от пандемията от Covid-19, затова е важно да продължи работата по реализацията на съвместните българо-грузински проекти.
Това беше общата позиция на президентите на България и на Грузия Румен Радев и Саломе Зурабишвили, които проведоха видеоконферентен разговор по инициатива на грузинската страна, съобщиха от Дондуков 2.
Двамата били единодушни, че в настоящата криза трябва да се намери необходимият баланс между здравните мерки и навременното прилагане на социални и икономически мерки. България и Грузия отчитат ниски нива на заболеваемост и на случаи с фатален изход.
"Необходимо е обаче тестването за Covid-19 да обхване повече групи от населението, което ще даде ясна картина за епидемията и ще позволи взимането на адекватни решения за ограничаване на разпространението и по-бързото икономическо възстановяване", подчертал Радев.
Борбата срещу коронавируса изисква общи усилия на държавите и солидарност, била позицията на двамата президенти.
"След преодоляване на негативните последици в икономически план, причинени от пандемията, от изключително значение ще бъде регионалното сътрудничество, което да създаде благоприятни условия за увеличение на икономическия обмен и инвестициите между България и Грузия", заявил президента Радев.
Българският държавен глава подчерта подкрепата на страната ни за суверенитета и териториалната цялост на Грузия, както и за нейната европейска и евроатлантическа интеграция.
"Грузия е стратегически партньор на ЕС по отношение на повишаването на сигурността на енергийните доставки в Черноморския регион", посочил още президентът.