Ралица Агайн проговори защо хвърли оставка и даде обяснение за „Олимпик“

За мен беше важно да напусна този пост, така че да се изяснят фактите и да мога да запазя личното си достойнство и професионалната си репутация. Ситуацията ескалира и политически. Това е моят политически отговор на тази ситуация. Това заяви пред bTV бившият заместник-председател на Комисията за финансов надзор Ралица Агайн, ден след като подаде оставка заради фалита на застрахователното дружество „Олимпик“.
 
Тя остава категорично зад позицията си, че комисията няма пропуски в работата си във връзка с този случай. „Ясно е, че има хора, които пострадаха в тази ситуация“, добави тя.
 
„Правомощията на заместник-председателя не предвиждат по никакъв начин той сам да ходи при другите органи – при министъра на финансите, включително и при премиера“, каза тя относно твърденията на Владислав Горанов, че тя не е уведомила институциите за проблема с „Олимпик“.
 
Още на 10 май, когато пристигнало първото писмо (от кипърския регулатор), тя е докладвала комисията, за да бъдат предприети необходимите мерки. Това включва да забранят сключването на нови договори, забрана за разпореждане с активите на клона на „Олимпик“ в България. „Тези решения още същия ден са изпратени на всички свързани институции. Включително е обявено и в „Държавен вестник“, обясни Агайн.
 
„В момента, в който е отнет лицензът в Кипър, още същия ден бяха наложени забраните от страна на КФН“, посочи тя. Било разпоредено да не се сключват договори, да има забрана върху активите и да не се сключват нови полици. „Това са правомощията на КФН“, посочи тя.
 
„Отнемането на лиценза е крайната мярка“, допълни Агайн.
 
Относно това дали е имало дъмпингови цени тя коментира, че от нея информация за това не е искана и тя не е предоставяла такава на премиера. „Средната цена по тази застраховка за леките автомобили и товарните до 5 тона на „Олимпик“ е по-висока от средната за пазара през 2017 година до 11 ноември. След това се покачва средната цена – 196, средната цена на „Олимпик“ в този клас е 207 лв. Ако има някъде по-ниски цени, те са вероятно в определен сегмент“.
 
„Важна е средната цена, защото само по този начин се следи дали премията би била достатъчна или не да се покриват разходи“, обясни бившият заместник-председател на КФН.
 
Тя категорично подчерта, че комисията не може да отнеме лиценза на кипърското застрахователно дружество. Тя може само да предприеме действия по отношение на българския клон.
 
На въпрос дали застрахованите ще в „Олимпик“ ще бъдат обезщетени, тя отговори: „Да, ще получат обезщетения категорично“.
 
Агайн обясни, че компенсацията в крайна сметка ще се плати от кипърския гаранционен фонд, но междувременно обслужването ще става от българския фонд
 
Тя призна, че голямата загуба е за хората с прекратена полица – „197 хил. полици, които бяха прекратени на 17 август“.
 
„Загубата би била 9 млн. 350 хил. Тези суми могат да бъдат възстановени от застрахователя, но чак при процедурата по ликвидацията. Първо трябва да се назначи кипърски ликвидатор, който да разпродаде активите“, каза Агайн.
 
Тя посочи, че в гаранционния фонд има 135 млн. лв. Има и заделени резерви.

Лицензът на „Олимпик“ е отнет в Кипър поради две сделки, които дружеството е сключило там и в Бразилия. Агайн разкри, че миналата година у нас е отнет лицензът на две български дружества. Едното от тях – „Надежда“, сключило само за няколко месеца полици в размер на над 1 млрд. евро без да има обезпечение за тях. Същото нещо направило и „Олимпик“ в чужбина. Решението на КФН за българската компания в момента се обжалва в съда.