Разбра се кои са заразените с коронавирус в София, жената е в тежко състояние ВИДЕО

Няма данни възрастната двойка да е пътувала в чужбина скоро

За случаите в "Пирогов" - това са мъж и жена, като мъжът е постъпил на предишния ден с белодробно страдание. Жената е 66-годишна и е в тежко състояние. Интубирана е в шокова зала. Това съобщи ген. Венцислав Мутафийски на извънреден брифинг, който проведе заедно с премиера. 

"Няма данни да са пътували в чужбина. Единственото, което се знае е, че синът им работи в "Илиянци", каза още той.

От брифингът стана ясно, че преди два дни мъжът, който е на 72-години, е отишъл в университетската болница на собствен ход, след като е установил всички симптоми на опасния вирус.

Борисов извънредно: Има още два случая на коронавирус, те са в "Пирогов"

Днес съпругата му, на 66 години, също е потърсила помощ в “Пирогов” с аналогични оплаквания - затруднено дишане, висока температура. Двойката не е пътувала нито в Гърция, нито в Италия, нито в Китай.

Преди две седмици са дошли от Ломско на гости на своя син в София.

В момента и в тези два случая се издирват нулевите пациенти, които са пренесли заразата.

"Искам да потвърдя, че децата са най-незастрашената група. Най-застрашени са възрастните хора и трябва да съхраним именно тях. Трябва да ги предпазим. В "Пирогов" са взети необходимите мерки", продължи Мутафчийски. 

"В момента там е директорът на РЗИ доктор Данчо Пенчев, който трябва да препоръча конкретните мерки. Именно самата клиника в която се случва това, трябва да бъде изолирана. Да бъде дезинфекцирана. Болните трябва да се изолират. Трябва да се установят контактните лица. На първо време това са 89 души", каза още той.

И започва процедурата по тяхното изследване. Двамата пациенти остават на болнично лечение . Жената е в много тежко състояние. Мъжът не чак толкова, каза още Мутафчийски. 

Междувременно, според източници на БЛИЦ, стана ясно, че полицията е отцепила "Пирогов". Входовете са блокирани, както и достъпът до болничното заведение. По неофициална информация, линейките са спрели да карат спешни случаи в болницата. 

"Искам да знаете, че занапред ще живеем с много хора, които носят вируса, но животът продължава. Никой не знае кои мерки са най-ефективни. Важно е общественото съзнание да се успокои и да се научим да спазваме правилата", заключи той.



Бързите тестове имат един голям недостатък, разкри шефът на ВМА. "Те търсят съвсем други антитела. Всъщност човек трябва да е преболедувал или да е вече болен от пет дни, за да се установят. Единственият недостатък на този тест е, че дава 20% фалшиви положителни и 20% фалшиви отрицателни резултати. 

Ако ви направя такъв тест и той даде отрицателен вариант, вие ще се успокоите типично по български, но ще продължите да заразявате. 

Ако е положителен пък ще трябва да се направи втори тест с Пи Си Ей. Какво излиза, че сме дали едни пари... това не може да е тест, който доказва заразата. така оставаме без едни пари и без никаква сигурност в резултата, поясни Мутафчийски. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!