Разследване в БЛИЦ за скандално придобит апетитен имот на брега на Варненското езеро ДОКУМЕНТИ

В друг имот, непосредствено до този, е излят бетон в Натура 2000

Скандален казус с държавен имот на брега на Варненското езеро, преминал в частни ръце, е предмет на досъдебно производство. Това научи БЛИЦ.

Става въпрос за апетитни 1180 квадратни метра площ, които, снизходително казано, са били придобити по съмнителен начин от две физически лица, сдобили се с констативен нотариален акт (КНА) след извършена обстоятелствена проверка.

Според документите, с които разполага медията ни, имотът, който се намира в Западна промишлена зона (ЗПЗ), район „Младост“, във Варна, е бил актуван с акт за държавна собственост (АДС) през 1976 година и до момента не е бил деaктуван като такава. Въпреки това двама бизнесмени – Илиан Я. и Радостин Д., с интерес в сферата на рибарския бранш и ресторантьорството, успели да придобият имота и да станат негови собственици.

В кадастралните карти са отбелязани две сгради, построени върху имота. Едната от тях се владее от наследниците на Иван И., който я закупил през 1999 г. и бил признат за неин собственик с нотариален акт.

Тя е с площ от 37 кв. м, построена върху държавна земя по плана на ЗПЗ и впоследствие вписана в Службата по вписванията, а по-късно – през 2013 г., било издадено и удостоверение за търпимост с увеличена площ от 60 кв. м.

След кончината на Иван И. поземленият имот и сградата продължили да бъдат стопанисвани от неговите наследници, които плащали данък както на сградата, така и на държавния имот, оградени с телена мрежа от другата съществуваща сграда в парцела.

През годините, в които владеели фактически имота, те се опитвали да се добият с КНА по обстоятелствена проверка, но получавали отказ поради

действащ към онзи момент мораториум по отношение на държавната и общинската собственост.

Във връзка с тяхно заявление в тази посока с удостоверение от юни 2013 г. тогавашният областен управител Коста Базитов ги уведомил, че за въпросния недвижим имот има съставен АДС от 1976 г., поради което същото не може да им послужи за снабдяване с КНА по обстоятелствена проверка.

От удостоверението също така става ясно, че актуваният с АДС имот през 76-а е със стар идентификатор, но е идентичен с въпросния имот, който вече е с нов идентификатор.

През септември 2021 г. наследниците на Иван И. били уведомени, че е започнало административно производство за заверка на молби декларации и издаване на удостоверения за обстоятелствена проверка, инициирано от Илиан Я. и Радостин Д. със заявление от февруари 2021 г.

Дъщерята на покойния Иван И. – Илияна С., депозирала заявление пред Община Варна,

с което възразила спрямо предявените претенции към имота.

Също така тя отправила искане за откриване на процедура за закупуване на държавния имот, но от Областна администрация – Варна, я уведомили с писмо, че е открита нова процедура за съставяне на АДС.

От отговора става ясно, че това се налага заради влизане в сила на нови подробни устройствени планове за райони, в които няма влязла в сила кадастрална карта, както и че за всеки новообразуван поземлен имот се съставя нов АДС, в който се посочват номерът и датата на предходно съставения акт.

С депозирано уведомление пред Областна администрация Илияна С., майка й и брат й отправили молба да бъдат отбелязани обстоятелствата, че от 1999 г. до момента полагат постоянна грижа за имота, и изразили опасения, че Илиан Я. и Радостин Д. се опитват

да придобият собственост върху държавния имот по давност без правно основание.

През март 2023 година, след изслушване на свидетелски показания и въз основа на представени писмени доказателства, нотариус съставил констативен нотариален акт, с който Илиан Я. и Радостин Д. са признати за собственици по давностно владение на имота и сграда, изградена в имота, със застроена площ от 59 кв.м.

След като се сдобили с акта, Илиан Я. и Радостин Д. ограничили достъпа до имота на наследниците на Иван И. Катинарът, който те били поставили на вратата на дворното място, бил премахнат, а на негово място бил поставен нов. Била ангажирана охранителна фирма, също така поставен СОТ.

След подадени жалби от Илияна С. Районна прокуратура извършила проверки. Според снетите обяснения на свидетели процесният поземлен имот се е стопанисвал от Илияна С. и семейството й. Други лица пък твърдят, че другата сграда и самият имот са били ползвани от Илиан Я. и Радостин Д.

Снето е обяснение и от нотариуса, който сочи, че е

издал констативен нотариален акт на базата на представените документи и свидетелските показания.

Той заявил, че съгласно представените документи към момента на издадените от институциите удостоверения не са били налице действащи актове за наличие на държавна или общинска собственост върху процесните имоти.

В хода на проверката Районна прокуратура направила извод за липса на извършено престъпление от общ характер, а е налице спор за собственост, който следва да бъде решен по съответния гражданскоправен ред.

В постановлението на Районна прокуратура се казва, че видно от приложеното от преписката удостоверение, издадено от областния управител, е открита процедура за съставяне на нов АДС. Въпреки това е постановен отказ от образуване на досъдебно производство, който е потвърден от Окръжна прокуратура - Варна.

БЛИЦ направи собствено обследване на казуса и за целта отправи писмени въпроси към Областна администрация – Варна, във връзка с издадения констативен нотариален акт за собственост и посоченото в него удостоверение от областната управа удостоверение.

В официалния отговор се казва, че цитираното от медията ни удостоверение – вписано на гърба на издадения констативен нотариален акт,

не кореспондира с поземления имот, чийто идентификатор е вписан във въпросния КНА.

Междувременно стана ясно, че Апелативна прокуратура – Варна (АП – Варна), е направила служебна проверка. В постановлението й, с което се отменят отказите за образуване на досъдебно производство, се посочва, че

описаните в констативния нотариален акт документи не съответстват на използваните от нотариуса.

Следва да се отбележи, че удостоверението от Областна администрация, посочено на гърба на КНА, бе предоставено на БЛИЦ по Закона за достъп до обществена информация и е видно, че то касае имот в село Тополи, а не този на брега на Варненското езеро.

Изводите, посочени в постановлението на АП – Варна, са следните: че от приложените по преписката от самия нотариус документи е видно, че за имота има издаден АДС от 1976 г. и за същия е открита процедура за издаване на нов, както и че има депозирано възражение от страна на Илияна С., от което става ясно, че имотът се владее от тях. Тези обстоятелства са изрично описани както в удостоверението на Областна администрация, така и в удостоверението на Община Варна.

Според заключението на АП – Варна, ако нотариусът е използвал представените по преписката удостоверения,

е нямал законово основание да признае за собственици които и да било лица при наличие на АДС за парцела – земята,

макар той да е от 1976 г., и при положение че е в ход процедура по съставяне на нов АДС, както и това, че имотът се владее от наследниците на Иван И. като прилежаща земя върху собствена сграда.

Всички материали по казуса са обединени в едно досъдебно производство, което се наблюдава от Районна прокуратура – Варна. Наследниците на Иван И. са предявили своите претенции и по гражданскоправен ред.

Това не е първият казус, свързан с Илиан Я. и Радостин Д.

Илиан Я. е сред представляващите „Спортен клуб по спортен риболов Черно море 2005“. При проверка на различни институции през 2021 година и от публикация на „Дневник“ стана ясно, че клубът и Рибарско сдружение „Черно море 2005“, както и физически лица „експлоатират множеството пирсове, бетонния кей и останалите съоръжения за промишлена риболовна дейност“ на северния бряг на Варненското езеро в зона,

включена в Европейската екологична мрежа „Натура 2000“, където е бил излят незаконно близо 300 кв. м. бетон.

Държавният имот, граничещ с акваторията, е разделен от тесен път от въпросния държавен имот от 1180 кв. м, за който е бил издаден констативен нотариален акт за собственост на Илиан Я. и Радостин Д.

Любопитен факт е и че в хода на прокурорската проверка Илиан Я. е дал сведения, че в имота, за който им е бил съставен КНА, Илиан Я. е „изградил редица временни съоръжения във връзка с дейностите, които развивал, свързани с любителски и промишлен риболов“. Според наследниците на Иван И. в имота никога не е имало такива изградени съоръжения. Но е факт, че в съседен имот има излят бетон.

Интересно е и съвпадението на едно от имената на свидетелите,

посочени в постановлението на АП – Варна, чиито показания са били обективирани в констативния нотариален акт за имота от 1180 кв. м, с това на друг от представляващите „Спортен клуб по спортен риболов Черно море 2005“.

Илиан Я. е част от междуведомствената група, сформирана със заповед на областния управител, която ще дискутира въпроси за техническото състояние на хидротехнически съоръжения, използвани за швартоване и акостиране на плавателни средства на територията на област Варна.

Фигурата на Радостин Д. се появи в публикация на Афера, свързана с рибарско селище на „Траката“. В нея се разказва как „бизнесмен стана собственик на златното парче от Северното Черноморие“.

Oрлин ФИЛИПОВСКИ, БЛИЦ

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук