Глобите за неносене на предпазни маски са незаконни. Това гласи решение на Русенския районен съд. Основният мотив за решението – законът не допуска налагане на санкции, ако видът на нарушението не е определено със закон или подзаконов нормативен акт.

А заповедите на здравния министър – не са такива, информира Нова телевизия. 

На 12 април 2020 година Анелия Радева чака на автобусна спирка. По това време носенето на маски на открито е задължително, гласи заповед на здравия министър.  Анелия знае и спазва правила. Но докато чака пали цигара.

„На спирката бяхме с още един човек, на разстояние, като ми съставиха акта. Пуших цигара и маската ми беше смъкната. Аз се паникьосах, не знаех какво да отговоря. Дадоха ми да подпиша, че ме глобяват”, обясни Анелия.

Глобата е 300 лева. Непосилна сума за Анелия, която е сирак и цял живот живее по домове. Медиаторът и адвокатски сътрудник – Георги Георгиев, решава да помогне на Анелия. Съветва я да не плаща глобата, а да обжалва. 

И така преди дни Русенският районен съд излиза с решение, с което намира издаденото постановление за незаконосъобразно и отменя изцяло наложената глоба.

Основният мотив – заповед, включително и на министър, няма нормативен характер. А санкция се налага само въз основа на нормативен акт.

„Нашето мнение е, че всички такива заповеди са незаконосъобразни и те трябва да бъдат обжалвани. Ако има нещо, което законът го изисква и трябва да се спазва, нека бъде направено така, както го повеляват конституцията и законът”, заяви Георги Георгиев.

За слабостите на заповедите проговори и адвоката по медицинско право Мария Петрова.

„Големият проблем със заповедите дойде от кратките срокове, в които трябваше да се вземат решения. За да се направи нормативен акт, има няколко месеца време, в най-добрата хипотеза.

Когато трябва да се вземат мерки, е невъзможно да се спази закона и затова заповедите на министъра са по-скоро общи административни актове и оттам идва тяхната слабост”, обясни тя.

Адвокат Петрова казва и че   голяма част от глобите, наложени за неспазване на противоепидемичните мерки, падат в съда, но и припомня, че всеки казус е индивидуален.  

„Не искам с подобни разговори да подстрекаваме хората да ангажират съда, но ако някой смята. че търпи загуби от тези заповеди, може да се търсят обезщетения в тази насока”, посочи тя.