Една от първите крачки на завърналият се триумфално на кметския стол е да задължи всички, които имат право на социални помощи, да дават дневни и нощни дежурства. Благородният претекст е да се спрат кражбите по селските къщи и дворове. Всъщност така Чоков си осигурява пълен контрол над Галиче и там никой не може да влезе незабелязан и недокладван веднага на кмета.
Верен на себе си скандално известния вече кмет отново започва да пълни криминалните сводки на полицията и папките на прокуратурата. През декември 2000 г. Чоков предизвиква конфликт със стария си противник Павлин Кременски, наемател на една от фурните в Галиче. Кметът опитва да наложи запор върху даваното от местна мелница брашно за пекарната на Кременски и да го накара да се подчини на волята му. Когато това не става една нощ по дома на фурнаджията и колите му в центъра на селото група изстрелва цял пълнител от автомат и няколко от пистолети, пише "Конкурент". 

Пострадалият Кременски твърди, че е забелязал с автомата да стреля самият Чоков  и публично го нарича мошеник и педофил. Безскрупулният 42-годишен тогава кмет на Галиче започнал да задиря 16-годишната дъщеря на Кременски. Когато семейството на фурнаджията се противопоставило на подобна връзка, започнал тормозът.



Заради нощната стрелба и други прояви на Чоков срещу него се завеждат нови дела, води се разследване. Той все още върти бухалката като от времената на силовото застраховане и десетки си патят от гнева му. Единици обаче се оплакват в полицията. Това прави вдовица от Галиче, която Чоков млати по главата с бухалка, защото жената се изпречила пред джипа му и заради стара вражда със сина й. Пак с бухалката самозабравилият се кмет пребива инвалид на автоспирка в селото, в дистотека бие до припадък 20-годишен младеж, с бухалка налага шофьор на частна мандра, която била конкуренция на неговата.

Най-после на тогавашния шеф на областната полиция във Враца Валери Стаменов му писва от опитите престъпленията на Чоков да бъдат прикривани и омаловажавани и праща в началото на февруари 2002 г. спецзвеното да арестува скандалния  селски управник. След първото му закопчаване с белезници като кмет в белослатинската прокуратура е пратена полицейската преписка с 6 висящи дела срещу Чоков и искане за постоянното му задържане или поне за 72 часа.

На дневен ред пак е и искането за отстраняването на Чоков от кметския пост. Той обаче си е спечелил и привърженици в селото, които смятат, че налагания от неуго ред в Галиче е единствено възможния. Те правят подписка в негова защита и настояват за освобождаването му. В крайна сметка кметът на Галиче е пуснат от съда срещу парична гаранция.



Обаче Ценко си е Ценко, както се изразяват в Галиче, и след поредния жесток побой над 23-годишен младеж от селото е арестуван отново в края на май. Тогавашният гл. секретар на МВР Бойко Борисов настоява пред главна прокуратура да се намеси, за да остане Чоков в ареста и да се търси начин за отстраняването му като кмет. Това обаче не се случва и седмица след задържането му, съдът отново го пуска срещу парична гаранция.

Чак в края на 2002 г. Ценко Чоков се сдобива с присъда от белослатинския съд за побоя над вдовицата Христина Бодилянова, която едва оцелява след продължително лечение. Присъдата му от 1.5 г. е условна за нанасяне на средна телесна повреда. Опитите на прокуратурата пък Чоков да бъде отстранен от поста си и да получи ефективни присъди заради другите му престъпления не успяват. Съдът във Враца и в Бяла Слатина няколко пъти му налага домашен арест или парична гаранция по повдигнатите обвинения, а Чоков се жалва, че негови врагове се мъчат насила да го вкарат в затвора.

По-късно Ценко Чоков все пак бе отстранен от поста и за първи път от началото на промените у нас не се кандидатира на местните избори през 2003 г., заради влезлите в сила присъди срещу него и водените от прокуратурата разследвания. Това бе единственото прекъсване в неговата дългогодишна кметска кариера. Хората избраха стария му противник Иво Боровански. Той обаче изкара само един мандат и на следващите избори в Галиче отново се възцари Чоков.

Четвъртият си мандат като кмет Ценко Чоков използва най-активно в своя изгода и се превръща в един от най-крупните земевладелци в региона. Безскрупулният управник придобивал земя от хора без наследници или "купувал" земя от вече починали хора. Чоков вече е подсъдим в белослатинския районен съд за една от имотните си измами, но сигналите за десетки други или са потъвали в папките или по тях все още се работи.

Най-честата схема, по която Чоков и групата му ставали собственици на земя против волята на собствениците й е чрез арендата. Нивите първо били наемани за няколко години от крупния арендатор, както сам Чоков се определи наскоро пред специализирания съд. По-късно чрез фалшиви пълномощни и подправени нотариални актове той или някой от неговите близки и приближени ставал собственик на земята.

Чрез имотни измами скандалният селски управник е заграбил стотици декари плодородна земя. Чоков има дългогодишни договори за аренда с почти цялото Галиче. Освен това той притежава хиляди декари обработваема земя в няколко околни врачански села. Осмелилите се да се оплачат от своеволията на кмета, веднага били заплашвани и предупредени да не правят това, ако искат да не им се случи нещо  и да не загубят земята си. Чоков не прави тази операция за първи път. Разследващите деянията му  установили, че през 2011 г. скандалния кмет само за един ден парафирал и оформил 800 договора за аренда.

Първият пълен мандат на Чоков като кмет отново е белязан с насилие и умишлени палежи срещу негови противници в селото и недоволни от своеволията му. Мнозина го сочат като извършител или поръчител на тормоза срещу тях или огнените атентати, но досега разследванията не са доказали неговата съпричастност към престъпленията.

Наложи се главният прокурор Сотир Цацаров няколко пъти да праща проверяващи за работата на районната прокуратура в Бяла Слатина и за натрупалите се дела срещу кмета на Галиче и сина му Мартин. И на прокуратурата става ясно това, за което хората във Врачанско знаят отдавна -  че без покровители в полицията и местните правосъдни органи, Ценко Чоков едва ли би си разигравал коня като селски феодал. 

Тази година много жители на Галиче решили да не подновяват вече изтеклите си договори за аренда, но установили с ужас, че не могат да направят това. Договорите им били подновени за още 5 години без някой да ги е питал или искал съгласието им. Ценко Чоков попълнил новите договори, фалшифицирал подписите на собствениците на нивите и като кмет сам им удрял печата.