Ако Министерството на туризма наложи санкция за разрушената дюна на къмпинг „Смокиня”, няма гаранция, че тя ще издържи в съда. Това обясни експерт от ведомството пред парламентарната Комисия по икономическа политика и туризъм, пише flagman.bg.

Днес в комисията беше одобрен единодушно на първо четене Закон за изменение и допълнение на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие (ЗИД на ЗУЧК), предложен от Министерския съвет.

Бургаският депутат от ГЕРБ Димитър Бойчев използва случая да попита представителите на Министерството на туризма: „Каква санкция наложихте – много се тиражираше в медиите унищожаването на дюната в къмпинг „Смокиня”? Каква е санкцията, която вие наложихте, и по новите разпоредби, които са в този закон, каква ще бъде? И дали според вас това ще респектира тези нарушения. То е ясно, че там би трябвало да има и наказателно преследване, но все пак – от гледна точка на Министерството на туризма?”

Директорът на Дирекция „Управление на морските плажове” Екатерина Дацова от ведомството обясни, че примерът с дюната на „Смокиня” в случая е показателен.

Дацова коментира: „Примерът с дюната, която беше разрушена, в момента е много добър, тъй като в момента в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие няма такава административно-наказателна разпоредба, спрямо която да санкционираме съответния нарушителИма административно-наказателна разпоредба, която е подобна и близка и ние бихме могли да съставим акт на базата на нея. Но няма гаранция, че този акт, ако бъде обжалван, ще издържи в съда. Именно за това са тези наши текстове, подготвени и представени пред вас – прецизирани, конкретизирани и специфицирани съобразно различните компетенции и различните нарушения, за да може тези нарушения да бъдат санкционирани и тези актове и наказателни постановления, които издава съответният орган – в случая Министърът на туризма, да издържат в съда, така че да има резултат от наложената санкция.”

Екатерина Дацова повтори: „В момента бихме могли, пак подчертавам, да наложиме санкция, но гаранция, че тя ще издържи в съда, няма. По предложения ЗИД на ЗУЧК има такава санкция и тя е в размер на 10 000 лв.Т.е. ако сега действаше новият ЗИД на ЗУЧК в този вариант, в който го предлагаме, можехме да наложим на нарушителя санкция в размер на 10 000 лв.”

БЛИЦ припомня, че според данните към момента дюната на „Смокиня” е била разрушена от Манол Пазвантов по поръка на бизнесмена Иван Нончев. Прокуратурата разследва случая.

Миналия месец екоминистърът Нено Димов обяви пред парламента, че ако нарушителите не бъдат осъдени за престъпление, се обмислят санкции за тях, сред които дори и екстравагантната идея да възстановят дюната.