Държавната агенция за закрила на детето се самосезира за видео в социална мрежа, в което баща отнема детето си насила от майката. Клипът е качен тази сутрин в личния профил на майката във фейсбук. По нейни думи от две години и половина върху нея и двете и малки деца се упражнява домашно насилие от бившия и съпруг и неговото семейство.

Записът на видеото показва, как на 30.07.2020 г. в 8:30 ч. сутринта, докато жената тръгва за рехабилитация с дъщеря си, която се възстановява след инцидент, е нападната пред дома си от бащата на тригодишното дете, който го отвлича. Майката пише още, че родителските права са предоставени на нея, а от два месеца той държи и другата им дъщеря (4 г.), без тя да има право да я вижда.

Същата е заявява, че от страна на конкретни служители от отдела за закрила на детето са съставяни документи с невярно съдържание, както и че е проявявано многократно грубо и арогантно отношение към нея. Посочила е, че между двамата родители е налице сериозен конфликт, както и редица примери, които показват неглижиране на детските потребности от страна на бащата.

ДАЗД своевременно реагира по случая и незабавно уведоми отдел „Закрила на детето“ и началника на Районното полицейско управление по местоживеене на детето. Сигнализирана е и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ с искане клипът да бъде премахнат от социалните мрежи, тъй като съдържа лични данни за детето и засяга неговите права и интереси.

След инцидента бащата доброволно се е явил полицията, където заедно с майката са подписали протокол за предаване на детето по определения им режим за контакти през лятото.

„Умолявам родителите да бъдат толерантни един към друг в ситуация на раздяла помежду си.“, апелира д-р Елеонора Лилова – председател на ДАЗД.

По инициатива на Държавната агенция за закрила на детето в партньорство с Агенция за социално подпомагане, чиито структури са отделите за закрила на детето, се актуализира методическото ръководство за работа по случаи на деца, въвлечени в спорове между родителите и в риск от родителско отчуждение.

Неговата цел е да укаже на специалистите от отделите за закрила на детето към конкретните стъпки за действие в случаите на родителско отчуждение чрез навременна оценка и действия за предотвратяването му, чрез ефективни подходи, насочени както към самото дете и неговите родители, така и към цялата социална и правна мрежа около семейството.