Приватизацията у нас роди разруха. Тази до болка позната истина едва ли би изненадала някого днес . В същото време колкото и примиренчески да се отнасяме към стопанската ни история от най-ново време, има факти и деяния, пред които не можем да останем безучастни и безмълвни, когато за пореден път се натъкваме на, меко казано, грозните картини след нея.
Такава съдба сполетя бившата лятна резиденция на Тодор Живков „Перла“ край Приморско. Преди години тя беше превърната в оазис за избрани, а днес е заприличала на естествен терариум и паметник на разрухата. Нищо от сегашните руини не напомня за красивата сграда на брега на морето, която беше предназначена единствено и само за най-приближените на Тато.

Гората около резиденцията вече „завладява“ останките от сградата, а на плочника пред бившия параден вход на воля се припичат… змии. Изкъртени прозорци, рушащи се тераси, мухъл и боклуци – това е само част от пейзажа на вече занемареното и изоставено място. Единствено табелите „Частна собственост“ показват, че то поне на хартия има стопанин.

Собственик на целия терен (от близо 130 декара) е дъщерното дружество на бившата корпорация на покойния Илия Павлов „Мултигруп“ – „Балкантурист“ (чрез компанията си „Перла Г“). Сделката за приватизацията на резиденцията беше осъществена през декември 2001 година. Тогава туроператорската фирма на “Мултигруп” спечели търга за продажбата 57% от държавното дружество “Интертравълсървиз” (най-ценната част от активите му беше именно правителствената резиденция “Перла” в Приморско). Цената на придобивката е 14.620 млн. лева.

Трябва да припомним, че тогава лично шефът на корпорацията Илия Павлов пристигна в Агенцията за приватизация, за да наблюдава “наддаването“, в което освен неговата компания участваха още пернишката фирма “Ладимекс -Л” (на скандално известния бизнесмен Людмил Стойков) и ваканционен клуб “Русалка”, собственост на „АКБ Корпорация“ – тя пък притежание на още по-скандалното семейство Баневи.

Освен резиденция “Перла” в активите на “Интертравълсървиз” бяха включени още незавършен хотел (на същия терен), хотел в Момчиловци, сграда в центъра на София (над ресторант “Хепи” на пл. „Света Неделя“) и част от самия ресторант “Хепи”.  Стана ясно, че Агенцията за приватизация е продала дружеството, въпреки спорната собственост върху земята на резиденцията.

Става дума за това, че 89 от общо 127-те дка на “Интертравълсървиз” по това време са били актувани като общинска собственост, въпреки че от 1997-а държавното дружество се е сдобило с акт за държавна собственост върху тях. Това беше и причината, поради която тогавашната шефка на “Балкантурист” Недялка Сандалска изрично настоя при сделката да се отбележи, че търгът се е провел „при неизяснена правно-фактическа обстановка“. През годините обаче събитията се развиха в полза на „Мултигруп“ и в крайна сметка и гората, и комплексът останаха собственост на групировката.

Идеите за оползотворяването му бяха много и различни, но след смъртта на Илия Павлов (през 2003-а) империята му започна да се разпада

А имотите започнаха да буренясват. Основната наследничка на простреляния олигарх –  Дарина Павлова, започна да крои големи планове за наследеното имущество. Тя обедини хотелите под шапката на акционерното дружество “Би Ти девелопмент сървисиз”. А то от своя страна бе „захранено“ с активите на “Балкантурист”, между които “Гранд хотел България” в София, “Гранд хотел Варна”, “Интернационал” в „Златни пясъци“ и хотел “Рила” в Боровец. Веднага след това акциите на компанията отлетяха към… Вадуц. Дълго време техен едноличен собственик беше лихтенщайнското дружество „Пи еф ейч си лимитид“, представлявано от Красимира Константинова.

Според последния списък на акционерите (от ноември 2015-а) част от акциите са притежание на регистрираното в щата Вирджиния „Зайтгайст венчърс“ ООД, управлявано от близката до Илия Павлов Боряна Попова.

Преди години се заговори, че резиденция „Перла“ е обявена за продан срещу 38 млн. евро. Уж се бяха появили и кандидати от Изток. Според слуховете богати индийци пожелали да купят западналата резиденция. Амбицията им обаче била да изградят там свръхлуксозно ваканционно селище – сиреч да излеят още бетон на този красив морски бряг. Проблемът с екологичната мрежа „Натура 2000“ обаче попарил мераците им.

Източник: socbg.com