Животът на учениците от гимназия с преподаването на английски език „Гео Милев”, по известна в Бургас като Английката, буквално се стъжни, след като се наложи да се сбогуват с късите поли, острите деколтета и накъсаните дънки. От днес, 01.03.2019 година в елитното училище бе въведе дрескод - не униформи, а прилично, семпло облекло.

Това не се харесва на гимназистите. Някои от тях го бойкотилаха и днес пристигнаха в обичайния си фриволен вид. Ръководството на гимназията обаче показа, че в тази държава все пак е останал малко ред и не ги допусна до класните стаи, пише "Флагман". 

Военен режим или дисциплиниране? Ето какви мерки предприеха в Английската гимназия в Бургас

Ученик от Английската изрази в писмен вид възмущението си от наложените правила и най-вече от цветовата гама, която се изисква, за да влязат в класната стая. „Пропуснахме важни часове, защото не успяхме да влезем. Губят нашето време и това на учителите. Недостойно е директорката да принуди дори и 12-класниците да се преобличат. Някои трябваше да се върнат до Поморие и Меден рудник, за да отговарят на безумните изисквания и да пропуснат важен кандидатстудентски материал”, пише в писмото.

В него се твърди още, че се наложило учениците да се катерят по сградата и да се промъкват през прозорците, за да стигнат до класните си стаи. Тези, които днес пристигнали в изрядно облекло, хвърляли дрехи от прозорците, а техните съученици се преобличали с тях в храстите, за да могат да преминат пропусквателния режим на входа.

В писмото си авторът показва завидна литературна подготовка. "Не мога да кажа точна бройка на учениците, на които им се наложи да се образоват, преминавайки през прозорците на първия етаж. Смешно, дори по-скоро между сатирично и сардонично е, че базата на гимназията е под всякаква критика, а изискванията надскачат тези на доста по-представителни училища. Безумно е да заставиш децата да носят само бяло, сиво, черно, синьо или червено”, коментира той.



Учениците са били принудени да се катерят, за да влязат през прозорците в класните си стаи

Директорка на АЕГ „Гео Милев” г-жа Жаклин Нейчева обясни, че всъщност децата са запознати с изискванията на правилника за облеклото на ученика и че преди влизането им в сила, всеки един от тях е подписал декларация за съгласие.
„Правилникът, в частта за облеклото, не е променян от 10 години. Никога не е било разрешено да се носят анцузи и скъсани дънки. Единственото ново е, че възпитаниците трябва да се съобразят с цветовата гама от логото на гимназията, като по тяхно желание е добавен и сивият цвят”, подчерта г-жа Нейчева.

Така в позволената цветова гама влизат влизат: 
За момчета - тениска, риза, блуза, пуловер, поло с дълъг или с къс ръкав в един от следните цветове: бял, червен, син, сив; панталон/дънки в един от следните цветове: черен, тъмносин, тъмносив, тъмнокафяв.
При момичета ситуацията е почти същата - тениска, риза, блуза, пуловер, поло с дълъг или с къс ръкав в един от следните цветове: бял, червен, син, сив; панталон/дънки/пола/рокля в един от следните цветове: черен, тъмносин, тъмносив, тъмнокафяв.
А тениска с логото и името на гимназията е разрешена не само по предмета Физическо възпитание и спорт, но и в другите часове. 
Директорката на гимназията каза още, че всяка сутрин на входа на сградата има дежурни учители, които следят децата да идват в изряден и съобразен с добрите нрави външен вид.

„Дежурните учители пазят входа, а не храстите. Това кой и къде се преоблича, ще стане ясно, има камери навсякъде. Борим се с непокорството на учениците, но единствената ни цел е да вдигнем имиджа на нашето училище”, допълни още Нейчева.
Припомняме, че Жаклин Нейчева бе дългогодишен кадър на Природматематическата гимназия „Акад. Никола Обрешков” и един от топ преподаватели по английски езици в морския град. От началото на учебната 2018/2019 година пое ръководството на Английската гимназия и започна поетапно въвеждане на облекло на учениците - първо в задължителна гама, а от септември 2019 година се въвеждат униформи.

Елитните училища по света имат задължителни униформи и се носят с гордост от техните възпитаници.