Ямен комплекс в землището на свиленградското село Капитан Андреево може да даде информация, която ще е от голям принос за проучването на ранножелязната епоха по земите ни.

Това заяви археологът от Хасковския исторически музей Станислав Илиев след края на разкопките. Екипът ни проучи 297 структури при спасителни разкопки, предизвикани от инвестиционно намерение.

Големият процент от тези структури са ями от ранножелязната епоха, разказва той. В 9 от тях са били намерени останки от хора, а в 5 телата са били специално положени. До скелетите са открити и цели керамични съдове, които най-вероятно са били специално поставени, уточнява специалистът. Общото намерено количество на целите съдове е над 20, очаква се реставраторите да успеят да сглобят още.

Керамиката в по-голямата си част е местно производство, но забележителното е, че има фрагменти от съдове, които произхождат от Гърция и Мала Азия, посочва Илиев. По негови думи другото голямо попадение е, че ямите са групирани в кръгове от по 50 - 60.

Засега не можем да се ангажираме с твърдо заключение за характера на комплекса - дали е свързан с погребалната обредност, религиозните вярвания на населението или съоръженията са били ползвани за битови нужди, обобщава археологът.

В централната част на площта е била проучена жилищна структура от късния неолит, в която са били открити каменни и керамични боздугани, култови масички и голямо количество керамични съдове. Интерес по думите на специалиста представлява и проученият гроб от къснобронзовата епоха. Тялото е в поза "хокер", а в ръцете си индивидът държи бронзов кинжал и малко съдче.